Xiaomi z potężną miliardową stratą. Co się dzieje? Smartfony Xiaomi biją przecież rekordy sprzedaży

Xiaomi Mi 8

Xiaomi, czwarty producent smartfonów na świecie, poinformował o stracie wysokości aż 1,1 mld dol. w pierwszym kwartale. Jak to możliwe, skoro firmie udało się zwiększyć sprzedaż w ciągu roku aż o 124 proc. do 28,5 mln zaawansowanych komórek?

Xiaomi nie jest firmą publiczną – dotąd chiński koncern nie musiał więc publikować raportów i informować w detalach co robi. To jednak zmienia się właśnie. Jeden z coraz bardziej cenionych producentów smartfonów i innej popularnej elektroniki wybiera się na giełdę w Hongkongu i w poniedziałek, w związku z tym, opublikował jeden z wymaganych prospektów. W nim pojawiła się, na pierwszy rzut oka, mocno niepokojąca liczba.

Xiaomi w pierwszym kwartale poniósł stratę wysokości aż 7 mld juanów (1,1 mld dol.). Firma nie raportuje, jak wyglądało to rok temu. Dodaje za to informację, że w całym ubiegłym roku strata netto wyniosła 43,89 mld juanów. Też sporo.

Flagowiec Xiaomi to głównie podróbka iPhone’a? Bez przesady. 4 funkcje w Mi 8, których nie ma konkurencja

Potężny wzrost sprzedaży smartfonów Xiaomi

I co najdziwniejsze, te straty zostały poniesione, kiedy Xiaomi sprzedaje coraz więcej smartfonów. Ich sprzedaż, wg danych z prospektu, wzrosła o 88 proc. w stosunku do pierwszego kwartału, przynosząc firmie 34 mld juanów w pierwszym kwartale. Xiaomi zestawia w swoim raporcie tę liczbę z przychodami w całym ubiegłym roku – sięgnęły 114,6 mld juanów.

Tak na marginesie, to Gartner, wiarygodna firma badawcza, szacuje, że Xiaomi sprzedało w pierwszym kwartale tego roku jeszcze więcej telefonów niż informuje o tym firma. W ciągu roku Chińczykom z tej firmy udało się zwiększyć sprzedaż aż o 124 proc. do niecałych 28,5 mln sztuk w pierwszym kwartale tego roku.

Teraz niemal co 13 smartfon sprzedawany na świecie ma logo Xiaomi.

Sprzedaż smartfonów znowu wzrosła. Ale coraz częściej z marzeniami wygrywa zdrowy rozsądek

Strata to rozliczenia z przeszłości

Sprzedaż rośnie, świat mówi wiele o nowym Mi 8, flagowcu Xiaomi, skąd więc ta strata w pierwszym kwartale? Odpowiedź na to pytane też jest w prospekcie.

To wynik jednorazowego odpisu księgowego wynikającego z przydziału preferowanych akcji niektórym inwestorom spółki. Gdyby nie to, Xiaomi zarobiłoby na czysto w pierwszym kwartale nieco ponad miliard juanów.

Firma, dodajmy, poniosła z podobnych powodów stratę również w całym ubiegłym roku – sięgnęła ona 43,9 mld juanów.

Tak więc, nie musimy się obawiać, że Xiaomi zbankrutuje. Rośnie w imponującym tempie. Teraz po prostu porządkuje swój akcjonariat. Stąd straty.

Zaraz wejdzie na giełdę i wtedy powinno być już – od strony biznesowej – lepiej. Będzie tego pilnowało wielu nowych akcjonariuszy Xiaomi.

Czytaj więcej: Anthem. To taki lepszy Pacific Rim w świecie gier – ładniejszy i bardziej wciągający.
Czytaj więcej: Daimler rzuca rękawicę Volvo i Tesli. Pokazuje dwie elektryczne ciężarówki. Jedna jest naprawdę duża.

Podziel się artykułem