Za chwilę kolejny turysta poleci w kosmos. Ma ponad 90 lat

new shephard start

Po półtora roku przerwy Blue Origin wznawia turystyczne suborbitalne loty. W składzie misji NS-25 znajdzie się prawie 91-letni Ed Dwight – teraz rzeźbiarz, a kiedyś amerykański pilot i niedoszły astronauta.

Blue Origin jest już firmą, o której z pewnością można powiedzieć, że z powodzeniem udało jej się przetrzeć pierwsze szlaki w turystyce kosmicznej. Jej pojazd New Shepard składający się z rakiety wielokrotnego użytku i kapsuły mieszczącej sześciu turystów, która potem ląduje na trzech spadochronach, poleciał już na wysokość ponad 100 km ponad 20 razy z czego sześć lotów odbyło się z ludźmi na pokładzie.

W sumie na trwającą około 10 minut wycieczkę na granicę kosmosu pojazdem New Shepard wybrało się już 31 osób, z których jedna poleciała dwa razy.

Teoretycznie z oferty Blue Origin skorzystać może każdy – bilety kosztują od 0 do 30 mln dol. Są tańsze, kiedy z daną osobą związany jest cenny projekt lub działanie. I tak zapewne stanie się też w trakcie nadchodzącej misji NS-25. 

W kapsule znajdzie się tym razem 6 osób. Największą uwagę przyciąga blisko 91-letni Afroamerykanin Ed Dwight. W latach 50. i 60. ubiegłego wieku był pilotem Amerykańskich Sił Powietrznych i pierwszym czarnoskórym kandydatem na astronautę. Ostatecznie jednak nie został zakwalifikowany do kolejnego etapu przygotowań na lot w kosmos – stało się tak z powodów rasowych. Ta decyzja ma właśnie teraz zostać, dzięki misji NS-25, naprawiona.

Umieszczenie Dwighta na liście turystów misji NS-25 jest sponsorowane przez Space for Humanity, organizację non-profit, która sponsoruje loty dla osób prywatnych na komercyjnych statkach kosmicznych. – Ed jest legendą branży, a jego wzniesienie się nad linię Karmana jest już dawno spóźnione – napisał w mediach społecznościowych Dylan Taylor, założyciel Space for Humanity, który zresztą sam wcześniej poleciał statkiem New Shepard w 2021 r. Lot Eda Dwighta wspiera także Fundacja Jaisona i Jaime’a Robinsonów – Jaison Robinson poleciał pojazdem NS-21 New Shepard w czerwcu 2022 r.

Dwight ma szansę zostać najstarszą osobą, która poleciała w kosmos – jest obecnie o około tydzień starszy od aktora Williama Shatnera, który w kosmos, również na pokładzie statku New Shepard, wybrał się  październiku 2021 r.

Nie jest znana dokładna data lotu NS-25, ale zapewne wydarzy się on w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Foto: Blue Origin.

Podziel się artykułem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *