O nowym topowym smartfonie Xiaomi piszą teraz wszystkie media technologiczne. I wielu zarzuca mu, że to w zasadzie taka androidowa kopia iPhone’a X. To przesada. W Mi 8 jest kilka nowych pomysłów.
Podstawowe dane techniczne Xiaomi Mi 8 są już dobrze. Przypomnijmy krótko – mamy tu między innymi naprawdę bardzo dobry ekran AMOLED od Samsunga w rozmiarze 6,21 cala i rozdzielczości 2248 x 1080 punktów, 8-rdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 845 z GPU Adreno 630, 6 GB pamięci RAM typu LPDDR4, 64 GB lub więcej na dane oraz podwójny aparat fotograficzny 12 Mpix f/1.8 z optyczną stabilizacją obrazu + 12 Mpix f/2.4 z diodą LED – aparat znany już z modelu Mi MIX 2S jest naprawdę niezły.
Jest też tutaj między innymi kamerka 20 Mpix f/2.0 do (nielubianych) wideorozmów i (uwielbianych) selfie, bateria o takiej se pojemności 3400 mAh, ale z funkcją Quick Charge 4.0, dual SIM, czytnik linii papilarnych wbudowany w ekran i Android 8.1 Oreo z nakładką MIUI.
Całość do tego wygląda jak iPhone X – co podkreśla nie tylko notch (wcięcie w górnej części ekranu), ale również kolorowa, standardowa tapeta, przypominająca tę z konkurencyjnego produktu Apple’a.
A co jest naprawdę unikatowego?
Po pierwsze, Xiaomi podkreśla, że Mi 8 jest pierwszą komórką, która korzysta z dwóch częstotliwości GPS. Przez to nawigacja działa lepiej, jest bardziej precyzyjna.
Po drugie, tylko w Mi 8 – wersja Explorer Edition (EE) – znajdziemy na razie wbudowany w ekran czytnik linii papilarnych czuły na dotyk. Ten nowy układ Synapticsa – Clear ID FS9500 – najpierw wykrywa położenie palca na ekranie i aktywuje główny skaner. To powoduje, że cały proces sprawdzania tożsamości trwa krócej niż w modelach, które nie kontrolują siły nacisku.
Po trzecie, w budżetowej wersji Mi 8 (SE) debiutuje procesor Snapdragon 710. Ta kość Qualcomma zużywa o niemal jedną trzecią mniej energii od procesorów poprzedniej generacji 660 przy wydajności wyższej o około 20 proc.
Po czwarte, Mi 8 Explorer Edition jest pierwszym smartfonem z Androidem, który korzysta z funkcji „trójwymiarowego” rozpoznawania twarzy. Podobną funkcję (Face ID) dotąd miał tylko Apple w iPhonie X. To więc już taka nieco mniej ważna nowość niż trzy wcześniej wymienione, ale jednak debiut w świecie Androida też jest czymś, o czym warto wspomnieć.
Foto: Xiaomi.
Czytaj więcej: Sprzedaż smartfonów znowu wzrosła. Ale coraz częściej z marzeniami wygrywa zdrowy rozsądek.
Czytaj więcej: Apple kradnie pomysł Google’a? W iOS 12 pojawi się funkcja, którą głośno zapowiadano w nowym Androidzie P.
Uszkodziłem swojego xiomi. Wysłałem do naprawy. Ponoć ściągnęli oryginalne części, ale mam wrażenie że producent sam podrabia swoje części, bo wygląd telefonu po serwisie znacznie różni się od pierwowzoru