No i jest. Snapdragon 8 Gen 1. Co potrafi najpotężniejszy procesor Qualcomma?

snapdragon 8 gen 1

Co roku Qualcomm, producent najbardziej wydajnych procesorów w świecie Androida, późną jesienią prezentuje swój nowy najmocniejszy układ. Tym razem nowa kość nazywa się Snapdragon 8 Gen 1. Zastąpi już za chwilę we flagowych telefonach układ Snapdragon 888.

Qualcomm odchodzi w tym roku od dobrze znanego nam od lat trójcyfrowego schematu nazewnictwa swoich topowych układów. Ma to podkreślić nową architekturę, technologię produkcji i wyraźne wzrosty wydajności nowego procesora.

Układ Snapdragon 8 Gen 1 korzysta z najnowszej dostępnej architektury procesorów brytyjskiej firmy ARM, podobnie jak MediaTek w swoim nowym procesorze Dimensity 9000 zaprezentowanym dwa tygodnie temu.

W kości Qualcomma mamy więc – podobnie jak w Dimensity 9000 – wykorzystaną technologię 4 nm, a nie 5 nm, jak w Snapdragonie 888. Jest też podobny układ ośmiu rdzeni zaprojektowanych przez ARM – a więc pojedynczy bazowy (prime) Cortez-X2 taktowany zegarem 3 GHz, do tego trzy rdzenie Cortex-A710 2,5GHz i cztery Cortex-A510 1,8GHz.

Taki zestaw ma zapewnić o 20 proc. lepszą wydajność centralnej jednostki niż w Snapdragonie 888 i do 30 proc. mniejsze zużycie energii.

Nowa kość, to oczywiście równie nowy układ Adreno GPU odpowiedzialny za przetwarzanie grafiki – ten wg producenta ma być nawet o 30 proc. bardziej wydajny niż w poprzednim modelu i aż o jedną czwartą bardziej energooszczędny. 

Snapdragon 8 Gen 1 korzysta poza tym z czterech a nie trzech jak to było w nieodległej przeszłości układów ISP odpowiedzialnych za przetwarzanie obrazu z aparatów smartfonu. Ich możliwości są imponujące – mogą np. rejestrować obraz z kamery 8K video w standardzie HDR 10 Plus i robić zdjęcia z 18-bitową głębią barw i zerową kompresją RAW.

Ciekawostką jest ten czwarty ISP. Dzięki niemu Qualcomm chce wprowadzić nową funkcjonalność dla kamery do selfie. Ma ona cały czas działać, obserwować otoczenie i to np. pozwoli na włączenie ekranu, kiedy popatrzymy na smartfon lub jego wygaszenie, kiedy ktoś obcy będzie nam patrzył na ekran przez ramię… 

Ta funkcja wygląda na pierwszy rzut trochę groźnie – zawsze włączona kamera jednak kłóci się z zasadami wysokiej ochrony prywatności.

Snapdragon 8 Gen 1. pojawi się za chwilę w najdroższych modelach smartfonów – pierwsze z nich powinniśmy zobaczyć jeszcze w tym roku.

Foto: Qualcomm.

Czytaj więcej: MediaTek Dimensity 9000 – nowy topowy procesor do smartfonów. Może namieszać.
Czytaj więcej: Brak chipów widać w sprzedaży smartfonów. Wyraźne spadki.

Podziel się artykułem