Brak chipów widać w sprzedaży smartfonów. Wyraźne spadki

brak chipów

W trzecim kwartale na świecie sprzedano nieco ponad 342 mln smartfonów. To 6,8 proc. mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Z najnowszych wyliczeń cenowej firmy badawczej Gartner wynika, że w trzecim kwartale sprzedano 24 mln mniej smartfonów niż w analogicznym okresie 2020 roku. Duża różnica. Analitycy Gartnera dość jasno jednak pokazują, co ją tłumaczy.

– Pomimo dużego popytu wśród konsumentów, sprzedaż smartfonów spadła z powodu opóźnionych premier produktów, dłuższego harmonogramu dostaw podzespołów niezbędnych do produkcji i ich niewystarczających zapasów – twierdz Anshul Gupta, starszy dyrektor ds. badań w firmie Gartner. 

Zwraca przy tym uwagę, że ograniczenia w dostawach chipów wpłynęły na harmonogram produkcji smartfonów podstawowych i użytkowych znacznie bardziej niż smartfonów premium.

Do produkcji telefonów w trzecim kwartale szczególnie brakowało układów scalonych odpowiadających za zarządzanie częstotliwością radiową i zasilaniem. 

Zakłóciło to, jak pisze w raporcie Gartner, równowagę podaży i popytu, a użytkownicy końcowi byli obciążeni ograniczonymi możliwościami wyboru w sklepach. Sprzedaż smartfonów premium nadal jednak rosła, mimo że ogólna sprzedaż smartfonów spadła w tym kwartale.

Najwięcej smartfonów sprzedał Samsung – co piąty kupiony od czerwca do września na świecie był z jego logo. Jednak firma sprzedała niemal 12 mln mniej smartfonów niż w trzecim kwartale 2020 roku. Na drugim miejscu jest Apple – tutaj obserwujemy mocny wzrost sprzedaży, co wynika zarówno z udanego debiutu rodziny iPhonów 13, jak i zapewnienia przez logistyków amerykańskiej firmy odpowiedniej ilości chipów do ich produkcji.

Pierwszą trójkę największych producentów smartfonów na świecie zamyka Xiaomi, które sprzedało ich w trzecim kwartale niemal tyle samo co przed rokiem.

Na czwartym i na piątym miejscu mamy natomiast dwóch kolejnych producentów z Chin – Vivo i Oppo. 

Foto: Monoar Rahman Rony/Pixabay

Czytaj więcej: [WYWIAD] Brak chipów problemem w Polsce. Szef Brother Polska mówi jak jest.
Czytaj więcej: Brak chipów zatrzymuje produkcję elektrycznych Volkswagenów.

Podziel się artykułem

One thought on “Brak chipów widać w sprzedaży smartfonów. Wyraźne spadki

  1. Można też zwrócić uwagę, że co roczne wydawanie nowego modelu który niewiele różni się od poprzednika nie zachęca do jego kupna. Z moim Galaxy S10e jestem już 2 lata, a i trzeci jeszcze spokojnie obleci.

Comments are closed.