MediaTek Dimensity 9000 – nowy topowy procesor do smartfonów. Może namieszać

mediatek dimensity 9000

Tajwański MediaTek pokazał światu swój nowy procesor – zaskakujący wydajny. Może rywalizować z najmocniejszymi dotąd układami konkurencji, głównie układami Snapdragon Qualcommma i Exynos Samsunga.

Dotąd układy firmy MediaTek z powodu swojej dość przeciętnej wydajności w najlepszym razie trafiały do smartfonów ze średniej półki. We flagowych, najbardziej wydajnych i najdroższych zarazem smartfonach, spotkać można było prawie wyłącznie układy Samsunga, Qualcomma i oczywiście w iPhonach Apple’a. Bardzo możliwe, że w przyszłym roku będzie inaczej.

MediaTek zaprezentował bowiem swój najnowszy procesor Dimensity 9000. To między innymi pierwszy procesor do smartfonów na świecie, który zbudowano w technologii 4 nm. Nowy A15 Bionic z najnowszych iPhone’ów powstał np. w litografii 5 nm.

W układzie MediaTek Dimensity 9000 główna jednostka obliczeniowa – CPU – zbudowana jest z ośmiu rdzeni. Pierwszy to wydajny Cortex-X2 z zegarem 3,05 GHz. Wspierają go trzy rdzenie Cortex-A710 o taktowaniu 2,85 GHz i cztery Cortex-A510 pracujące z częstotliwością 1,80 GHz.

MediaTek twierdzi, że taki układ może być nawet o ponad jedną trzecią wydajniejszy od rozwiązań konkurencji we flagowych telefonach z Androidem.

CPU to oczywiście nie wszystko.  W układzie MediaTek Dimensity 9000 procesor graficzny Arm Mali-G710 ma 10 rdzeni. 

Jest tutaj ponadto sześciordzeniowa jednostka odpowiadająca za przetwarzanie algorytmów sztucznej inteligencji – ponoć nawet cztery razy bardziej wydajna od rozwiązania zastosowanego w poprzednim procesorze MediaTeka.

To wszystko – z wykorzystaniem zintegrowanego 18-bitowego modułu ISP – pozwala np. rejestrować obraz z matrycy aparatu do 320 Mxpix, film wideo 4K w standardzie HDR i 8K. Wspomniana rejestracja obrazu w rozdzielczości 320 Mpix to teraz rekord na rynku.

Nowy procesor ma wbudowany modem 5G, ale niestety nie obsługuje on wszystkich standardów tutaj – brakuje obsługi szybszego rozwiązania mmWave. Za to jest obsługa najnowszych sieci WiFi 6E i  Bluetooth 5.3.

To wszystko brzmi bardzo obiecująco. Możliwe, że MediaTek Dimensity 9000 pojawi się wkrótce w nowych smartfonach i znając MediaTeka możliwe również, że nie będą one bardzo drogie.

Poza tym doskonale, że na rynku półprzewodników do pierwszej ligi wszedł kolejny gracz.

Czytaj więcej: Motorola Moto G200 – smartfon z potężnym procesorem za dobre pieniądze.
Czytaj więcej: Apple pozwoli nam samodzielnie naprawić iPhone’a.

Podziel się artykułem