[TEST] Oppo Reno 5 Z – przemyślany i wydajny. Solidna średnia półka

oppo reno 5 z

Szukasz przyzwoicie wyglądającego, wydajnego smartfonu z niezłym ekranem, dobrymi aparatami i obsługą sieci 5G? Taki jest Oppo Reno 5 Z. 

Oppo Reno 5 Z to pośredni model pomiędzy najbardziej zaawansowanym Reno 5 a najtańszym w rodzinie wariantem  Lite.

Z telefonami z wyższej półki łączy go między innymi atrakcyjny wygląd, dobry wyświetlacz, niezłe aparaty, funkcja szybkiego ładowania i obsługa sieci 5 G.

A o tym, że to nie jest topowe rozwiązanie technologiczne przypomina np. brak certyfikatu podwyższonej odporności na wodę i kurz, głośnik mono zamiast stereo oraz standardowe odświeżanie ekranu 60 Hz. Teraz czas na szczegóły.

Oppo Reno 5 Z – atrakcyjny wygląd i dobry wyświetlacz

Smartfony Oppo mają to coś. Coś, co powoduje, że z zainteresowaniem i z przyjemnością bierzemy je do ręki. Firma stara się, by atrakcyjnie wyglądały, design ma tu znaczenie. Nie inaczej jest z Oppo Reno 5 Z. 

Telefon jest lekki – 173 gramy, smukły i choć ma obudowę w całości z plastiku to jednak może się podobać. Przyjemnie leży w dłoni. Większość użytkowników będzie też w stanie obsługiwać go jedną ręką. Sam plastik jest matowy i nie zbiera odcisków palców.

W Oppo Reno 5 Z pewnym stylistycznym zgrzytem jest – ale do zniesienia – zbyt duża, naszym zdaniem, wysepka z aparatami z tyłu obudowy. Gdyby była mniejsza, telefon by tylko na tym zyskał. Tak było np. w testowanym przez nas Oppo Reno 4 Lite i to rozwiązanie bardziej nam się podobało.

Telefon robi wrażenie zarówno estetycznej konstrukcji, jak i solidnie złożonej – szczelin tu nie ma, nic nie trzeszczy. Cieszy – mówiąc o obudowie – ponadto gniazdo na zwykłe słuchawki oraz silikonowe etui, które firma standardowo dołącza do opakowania z telefonem. Oppo od razu też przykleiło nam folię ochronną na ekran – dobry pomysł.

Niewątpliwym plusem Oppo Reno 5 Z jest jego wyświetlacz o przekątnej 6,43 cala, zajmujący niemal 85 proc. powierzchni przedniego panelu – ramki dookoła są cienkie, dolna minimalnie większa od pozostałych.

Ekran wykonany w technologii AMOLED i rozdzielczości 1080 x 2400 pikseli cieszy oczy żywymi kolorami, głęboką czernią, wysokim kontrastem i jasnością. Tu jednak mała łyżka dziegciu. Odświeżany jest z częstotliwością 60 Hz. W niektórych konkurencyjnych modelach z tej półki cenowej mamy już 90 lub nawet 120 Hz. Cóż – jak widać niektóre kompromisy były nie do uniknięcia. 

Pod ekranem znajdziemy czytnik linii papilarnych – działa szybko, bez problemów. Wyświetlacz wspiera poza tym funkcję Always On Display.

Oppo Reno 5 Z – niezła wydajność i aparaty

Smartfon napędza ośmiordzeniowy układ MediaTek Dimensity 800U taktowany zegarem 2.4 GHz z grafiką Mali G57. Współpracuje z 8 GB pamięci RAM i 128 GB pamięci na dane i programy. Wszystko to działa w Androidzie 11 z komfortową i o dużych możliwościach konfiguracyjnych nakładką ColorOS 11.1.

I w praktyce jest więcej niż nieźle. W teście Antutu smartfon osiąga niecałe 367 tys. punktów, co oznacza, że w codziennej eksploatacji nie spotkają nas przestoje i zacięcia. Telefon jest szybki, dobrze radzi sobie z płynnym otwieraniem typowych aplikacji, spokojnie możemy też pobawić się bardziej zaawansowanymi grami.

W Oppo Reno 5 Z znajdziemy też przyzwoite aparaty. Główny na cztery obiektywy. Podstawowy z matrycą 48 Mpix, przysłoną f/1.7 i elektroniczną stabilizacją ekranu robi po prostu dobre zdjęcia – szczegółowe, neutralne pod względem odwzorowania kolorów. Całkiem dobrze radzi sobie też w nocy.

Jest tu jeszcze nieco słabszy obiektyw szerokokątny (widać jego niższą jakość szczególnie nocą) 8 Mpix ze światłem f/2.2, szkło do makro 2 Mpix, f/2.4 i czujnik głębi 2 Mpix.

Cały ten zestaw jest dość uniwersalny i spełni oczekiwania wielu smartfonowych fotoamatorów. Niezła jest też kamerka do selfie z matrycą 16 Mpix o jasności f/2.4.  Próbki zdjęć poniżej.

Oppo Reno 5 Z – bateria, 5G i kilka drobiazgów 

W telefonie zainstalowano baterię o pojemności 4310 mAh. Spokojnie starcza na dwa niecałe dnie przeciętnej eksploatacji telefonu i jeden dzień intensywnej.

Naładujemy ją w pół godziny do połowy z pomocą dołączonej ładowali przewodowej 30 W lub do pełna w ciagu niecałej godziny.

Oppo Reno 5 Z wspiera komplet pożądanych dzisiaj standardów komunikacji – w tym NFC do płatności zbliżeniowych i obsługę sieci 5G . 

Ma też wbudowany – tak sobie grający – głośniczek mono. Lepiej zamiast z niego korzystać już z dołączonych do opakowania, za co plus, dousznych słuchawek. 

W sumie Oppo Rezno 5 Z to naszym zdaniem sensowna i uczciwa propozycja na swojej półce cenowej – kupimy go dzisiaj za niecałe 1600 zł. Spore możliwości, dobre wykonanie, akceptowalne kompromisy.

Czytaj więcej: [TEST[ Słuchawki Huawei FreeBuds 4 – komfort, design, niezłe brzmienie. Jest idealnie?
Czytaj więcej: [TEST[ „Wszystkomający” Huawei P Smart 2021 już za 600 zł. Czy to ma sens?

Podziel się artykułem