Żaden eksperyment. Szczepionka Pfizera otrzymała pełną akceptację

comirnaty

FDA, amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków, w pełni zaakceptowała szczepionkę firm Pfizer/BioNTech. Do tej pory miała ona zgodę na zastosowanie w sytuacjach awaryjnych.

Jeżeli ktoś się martwił, że nowe szczepionki trzeci Covid-19 nie są wystarczająco przetestowane, to już nie musi. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków w pełni zatwierdziła stosowanie w Stanach Zjednoczonych szczepionki Comirnaty – a więc tej, którą w Polsce nazywamy najczęściej szczepionką Pfizera – dla osób w wieku powyżej 16 lat.

– Zatwierdzenie tej szczepionki przez FDA jest kamieniem milowym, ponieważ nadal walczymy z pandemią COVID-19 – skomentowała przyznanie ważnego certyfikatu Janet Woodcock, pełniąca obowiązki szefowej FDA.

Jej zdaniem dzięki temu opinia publiczna może być „bardzo pewna, że ​​ta szczepionka spełnia wysokie standardy bezpieczeństwa, skuteczności i jakości produkcji, jakie FDA wymaga wobec zatwierdzonych przez nią produktów”.

Do tej pory Comirnaty, podobnie jak inne szczepionki przeciw Covid-19 mogła być podawana dzięki zezwoleniu FDA na zastosowanie w sytuacjach awaryjnych. Taką sytuacją była pandemie.

Teraz – po kolejnych seriach badań i analiz – Cominaty stała się lekiem na tyle sprawdzonym, że mógł otrzymać standardowe pełne zezwolenie.

Amerykanie łączą z tym duże nadzieje. Z ankiet wynika, że około jednej trzeciej było niechętnych szczepieniu w USA z powodu braku pełnej akceptacji przez FDA. 

Pełne zezwolenie na użycie przez FDA dla szczepionki Pfizera oznacza również, że w USA nie pojawi się już żadna nowa szczepionka przeciw koronawirusowi, która otrzyma zgodę na użycie w sytuacji awaryjnej. Wszystkie będą musiały przejść przez pełny proces rządowej certyfikacji.

W związku z zatwierdzeniem szczepionki przez FDA, Pfizer podał kilka interesujących szczegółów, w tym np. informację, że od grudnia ubiegłego roku podano 1,2 mld dawek szczepionki na całym świecie w ponad 120 krajach.

Foto: BioNTech.

Czytaj więcej: Koniec zabawy. Zaszczep się! Będzie rozkaz dla amerykańskich żołnierzy.
Czytaj więcej: Facebook chroni Afgańczykom przed talibami. Ma dla nich nowe funkcje.

Podziel się artykułem