Szybciej, coraz szybciej. Intel pracuje nad ultraszybkim złączem Thunderbolt 5

Thunderbolt 5 usb-c

Ledwo rok ma standard Thunderbolt 4 i ciągle jest rzadkością na rynku. Intel jednak myśli już o jego następcy. Wyciekły dane o o jego podstawowej specyfikacji.

Zacznijmy od tego co najważniejsze.

Thunderbolt 5 ma pozwolić na przesyłanie danych z maksymalna prędkością 800 Gb/s, a więc dwa razy szybciej niż w wypadku standardu Thunderbolt 4. 

Co ważne przy tym, Intel chce by nowy standard bazował głównie na doskonale nami wszystkim znanym łączy USB-C. Przejście na szybsze łącze nie będzie więc związane z koniecznością wymiany wszystkich kabli, hubów itp. 

Co oczywiste stare urządzenia pracujące zgodnie z normami Thunderbolt 4 lub 3 podpięte do gniazd Thunderbolt 5 mają przesyłać dane bezproblemowo. Konieczna kompatybilność z rozwiązaniami z przeszłości zostanie zachowana.

Planowana prędkość przesyłu danych w nowym standardzie jest imponująca. Już Thunderbolt 4 pozwalał np. na równoczesny transfer danych z komputera do dwóch monitorów 4K lub jednego 8K. Za chwilę będzie dwukrotnie szybciej, co z pewnością przyda się między innymi w studiach graficznych i filmowych, osobom pracującym z plikami dźwiękowymi, muzykom oraz niektórym projektantom i inżynierom. 

Foto: Denys Vitali z Pixabay.

Czytaj więcej: Google testuje nowy plan w YouTube – zero dodatków i żadnych reklam.
Czytaj więcej: Bardzo drogich zegarków Apple Watch nie będzie? To bez sensu – piszą w Bloombergu.

Podziel się artykułem