Xiaomi Mi 11 Ultra – nowy smartfon, który według uznanego laboratorium robi najlepsze zdjęcia

xiaomi mi 11 ultra

Xiaomi pokazało światu w poniedziałek cztery nowe smartfony z linii Xiaomi Mi 11. Model z dopiskiem Ultra jest z nich najbardziej zaawansowany.

Najkrócej, Xiaomi Mi 11 Ultra to światowa top liga. Chiński koncern zastosował w nowym flagowym smartfonie najbardziej zaawansowane rozwiązania, czego efekty już widać w pierwszych rankingach. Laboratorium DXOMARK umieściło w poniedziałek Xiaomi Mi 11 Ultra na szczycie listy smartfonów, które robią najlepsze zdjęcia aparatem głównym.

Xiaomi Mi 11 Ultra – wyjątkowy aparat

Patrząc zresztą na podstawy opis jego możliwości, nie można być bardzo zdziwionym.  Tutaj nie ma powszechnej praktyki producentów, że tylko podstawowy obiektyw robi dobre zdjęcia, a pozostałe są już wyraźnie niższej jakości. Wszystkie trzy szkła z matrycami w oparcie głównym Xiaomi Mi 11 Ultra to rozwiązania mocno zaawansowane. 

I tak główny aparat urządzenia o rozdzielczości 50 MP wykorzystuje największy obecnie na rynku czujnik kamery smartfonu, GN2 firmy Samsung. 

– Ten sensor opracowany wspólnie przez Xiaomi i Samsunga jest pierwszym, który osiągnął rozmiar 1/1,12 cala i jest w stanie rejestrować piksele o wielkości 2,8 μm i łączyć odczyty z czterech pikseli w jeden. Sterowany przez algorytm Xiaomi do fotografii nocnej jest w stanie bez wysiłku zarejestrować jasne i szczegółowe obrazy przy zaledwie 0,02 luksa światła. Mi 11 Ultra jest również pierwszym smartfonem Xiaomi, w którym zastosowano wielopunktowy, bezpośredni, laserowy system ustawiania ostrości Time-of-Flight, który wykorzystuje dokładną, 64-strefową mapę głębi – informuje Xiaomi.

W Mi 11 Ultra jest też obiektyw peryskopowy 48 MP z 5-krotnym zoomem optycznym, zdolny również do 10-krotnego zoomu hybrydowego i 120-krotnego zoomu cyfrowego praz ultraszerokokątne szkło 48 MP.

A przysłowiowa wisienką na torcie jest dodatkowa informacja, że wszystkie trzy kamery głównego aparatu obsługują wideo 8K 24 fps, a główna kamera standard Staggered-HDR, zapewniając tym „doskonałą jakość obrazu oraz dokładne, dynamiczne odwzorowanie światła i cienia”.

Xiaomi Mi 11 Ultra – wydajne chłodzenie i dwa wyświetlacze

Tam gdzie mobilna fotografia bije rekordy, tam potrzebna jest duża moc obliczeniowa. W Xiaomi Mi 11 Ultra znajdziemy więc najpotężniejszy teraz procesor do smartfonów z Androidem czyli Snapdragon 888. Współpracuje z 12 GB RAM i 256 GB pamięci na dane.

Telefon może długo pracować pod dużym obciążeniem dzięki wydajnemu trójfazowemu systemowi chłodzenia.

Wyświetlacz w Xiaomi Mi 11 Ultra to najwyższa półka – oczywiście AMOLED. Ma 6,81 cala, odświeżany jest z częstotliwością 120 Hz, szkło ekranu jest zakrzywione z czterech stron, a dodatkowy kontrast jest uzyskany dzięki nowej warstwie odblaskowej. Szczytowa jasność ekranu sięga aż 1700 nitów. 

Ekran wspiera standardy Dolby Vision i HDR10+, chroni go szkło Corning Gorilla Glass Victus. 

Ciekawostką jest dodatkowy wyświetlacz 1,1 cala z tyłu aparatu, obok wyspy z aparatami. Pokazuje najważniejsze informacje (data, godzina, powiadomienia), może również służyć jak ekran podglądu do selfie wykonywanego za pomocą głównego aparatu.

Xiaomi Mi 11 Ultra – bateria i garść ciekawostek

Bateria w nowym smartfonie ma pojemność 5000 mAh i też jest to bardzo zaawansowane technologicznie rozwiązanie. – Wykorzystuje nowy typu materiału: katody z nano tlenku krzemu drugiej generacji. Materiał ten ma dziesięciokrotnie większą zdolność magazynowania jonów litu niż tradycyjne katody grafitowe, skutecznie zwiększając gęstość przechowywania energii i skutecznie rozwiązując problemy z długimi, energochłonnymi obwodami – informuje Xiaomi.

Można ją ładować przewodowo i bezprzewodowe z mocą 67 W i w wypadku takiej mocy ładowania bezprzewodowego jest to teraz rekord na rynku smartfonów.

Ponoć do pełnego naładowania baterii w Xiaomi Mi 11 Ultra potrzebujemy tylko 36 minut.

Mi 11 Ultra jest odporne na pył i wodę. Spełnia normę IP68. Urządzenie zostało przetestowane pod kątem odporności na zanurzenie w słodkiej wodzie na głębokość do 1,5 m przez 30 minut.

W smartfonie pojawił się też bardzo efektywny głośnik 1216P Harman Kardona – ponoć przez to Xiaomi Mi 11 Ultra gra najgłośniej wśród konkurentów.

W sumie to bez dwóch zdań bardzo interesujący top telefon. Cena? Polskiej jeszcze nie znamy. Ale Xiaomi podał już ogólną cenę w Europie – to 1199 euro, czyli około 5600 zł.

Foto: Xiaomi.

Czytaj więcej: [TEST] Poco F2 Pro – wydajny flagowiec za dobre pieniądze.
Czytaj więcej: Samsung pracuje nad dwukrotnie składanym smartfonem. Taki będzie już Galaxy Fold Z 3?

Podziel się artykułem