Mi MIX FOLD – pierwszy składany smartfon Xiaomi. Największy na rynku i z potężnymi podzespołami

mi mix fold

W drugim dniu pokazu swoich nowości Xiaomi wyciągnęło asa z rękawa. To Mi MIX FOLD pierwszy składany smartfon w historii marki.

Po pierwszym dniu pokazów Xiaomi można było uwierzyć w to, że najlepsze już za nami, czyli Xiaomi Mi 11 Ultra. Błąd! 

We wtorek chińska marka pochwaliła się pierwszym w swoim portfolio smartfonem ze składanym ekranem. To prawdziwy technologiczny majstersztyk.

Mi MIX FOLD – większy od niektórych tabletów

Składany ekran w Mi MIX FOLD, o przekątnej 8,01 cala i proporcjach 4:3, składa się do środka – jak książka. Po rozłożeniu nowy smartfon swoimi rozmiarami jest większy od niektórych tabletów.

Xiaomi podkreśla wysoką jakość składanego wyświetlacza. Jasność szczytowa sięga tutaj 900 nitów, całkowita 600 nitów, ekran obsługuje też standardy Dolby Vision® i HDR10+ oraz gamę kolorów DCI-P3.

Co istotne również, w składanym ekranie nie ma żadnych otworów lub wycięć pod obiektywy. Nie są tu potrzebne. Między innymi dlatego, że Mi MIX FOLD ma też 6,52-calowy zewnętrzny wyświetlacz AMOLED, również największy w jakimkolwiek składanym smartfonie. Jego częstotliwość odświeżania wynosi 90Hz, jasność szczytowa 900 nitów i jest zgodny z HDR10+. Tak więc korzystanie z niego również zapowiada się jako bardzo przyjemne doznanie.

A co z trwałością składanego ekranu? – Urządzenie przeszło 200 000 zgięć w testach niezawodności i do 1 miliona zgięć w ekstremalnych testach niezawodności – odpowiada Xiaomi.

Mi MIX FOLD – duże głośniki do dużego ekranu

Oglądanie filmów lub zabawa grami komputerowymi na ekranie o przekątnej ponad 8 cali powinna być wspierana mocnym dźwiękiem. O ten dbają w nowym chińskim smartfonie aż cztery głośniki sygnowane marką Harman Kardon. 

– Mi MIX FOLD to pierwszy smartfon w branży, który wykorzystuje prawdziwy panoramiczny dźwięk przestrzenny. Wykorzystując własny algorytm Xiaomi quad-speaker array, urządzenie może realizować przestrzenne odtwarzanie dźwięku, dodając dodatkowy wymiar dźwięku przy wykorzystaniu dwóch podstawowych głośników, tworząc prawdziwe trójwymiarowe wrażenia słuchowe- informuje nas producent nowego składanego smartfonu.

Mi MIX FOLD – najsilniejszy procesor i dodatkowy układ Surge C1

Tam gdzie gry i multimedia, tam przydaje się duża moc. O tę w Mi MIX FOLD troszczy się Snapdragon 888 wspierany przez dodatkowy układ przetwarzania obrazu Surge C1. To wynalazek Xiaomi, dokładnie, jak informuje koncern, efekt dwóch lat prac badawczych na które wydano 140 mln juanów.

W Mi MIX FOLD znajdziemy ponadto 12 lub 16 GB bardzo szybkiej pamięci RAM i 256 lub 512 GB pamięci na dane.

To wszystko zasilane jest z dwóch wbudowanych do telefonu baterii o łącznej pojemności 5020 mAh. Do pełna od zera naładujemy je w niecałe 40 minut dzięki obsłudze ładowarki o mocy aż 67 W.

Mi MIX FOLD – aparat z soczewką jak ludzkie oko

Rewolucyjne rozwiązanie pojawiło się też w aparacie, w jaki wyposażono nowy smartfon. Główny obiektyw korzysta tutaj z matrycy 108 MP, a szerokokątny 13 MP. Ale to nie wszystko.

Matrycę 8 MP połączono tutaj z obiektywem wyposażonym w płynną soczewkę (Liquid Len). Wyprodukowana jest z przezroczystej folii wewnątrz której znajduje się specjalny przezroczysty płyn. Promień krzywizny powierzchni sferycznej może być tutaj precyzyjnie zmieniany, dzięki specjalnemu silnikowi. To pozwala z jednej strony na 3-krotny zoom optyczny a z drugiej na zamianą „szkła” w makroobiektyw o ogniskowej w ekwiwalencie 80 mm.

W praktyce to rozwiązanie pokrywa funkcje dwóch obiektywów. Możemy fotografować z bliska mikro detale i to korzystając z bardzo dobrej matrycy lub cieszyć się zbliżeniami odległych obiektów.

Mi MIX FOLD pojawić się ma w sprzedaży w Chinach już 16 kwietnia w cenie niecałych 10 tys. juanów, a więc jakieś 7,5 tys. zł za model 12/256 GB oraz w cenie o około 2,5 tys. zł większej za wariant 16/512 GB.

Xiaomi na razie nie nie mówi, czy i kiedy Mi MIX FOLD pojawi się w Europie. Ale jedno jest pewne. Na rynku smartfonów ze składanymi telefonami robi się coraz ciekawiej. Właśnie wkroczył na niego kolejny duży gracz.

Foto: Xiaomi.

Czytaj więcej: Samsung pracuje nad dwukrotnie składanym smartfonem. Taki będzie już Galaxy Fold Z 3?
Czytaj więcej: Jedna dobra matryca w telefonie to mało. W nowym smartfonie ZTE Axon mają być aż trzy.

Podziel się artykułem