Boston Dynamics ma nowego robota. Nazywa się Stretch i znajdzie robotę w każdym magazynie

robot stretch

Firma znana ze swoich tańczących robotów – w tym modelu Spot przypominającego psa – stworzyła nową inteligentną maszynę. Stretch nie przypomina człowieka lub zwierzę, za to przerzuca paczki w magazynie jak szalony.

Spółka Boston Dynamics w świecie robotów jest niemal tak innowacyjna i znana jak SpaceX w przemyśle kosmicznym. Możliwości maszyn, które buduje są imponujące – to między innymi wspomniany robot-pies oraz Atlas, przypominający człowieka. Teraz firma spod Bostonu prezentuje nowego robota przeznaczonego do pracy w magazynie.

Stretch jest pewnym rozwinięciem robota Handle, którego Boston Dynamics rozwijał w przeszłości – był to duży stalowy „ptak” balansujący na dwóch kołach z wielkim „dziobem”, których chwyta paczki. 

Stretch jest jednak inny – postawiono go na sporej ruchomej platformie. Do niej zamocowane jest bardzo ruchliwe ramię robota z pneumatycznym uchwytem na końcu. Robot, korzystając z niego, jest w stanie szybko przekładać paczki z jednego miejsca na drugie – np. pobierać je z palety wyładowanej z samochodu na taśmociąg.

Stretch jest w stanie przerzucić do 800 paczek w ciągu godziny o maksymalnej wadze każda 23 kg. Boston Dynamics twierdzi, że to wydajność porównywalna do przeciętnego magazyniera, ale możliwe, że bardzo schlebia tym ostatnim. Ciężko nam wyobrazić sobie człowieka, który w godzinę przerzuci 800 ponad dwudziestokilogramowych paczek, ale może nie zdajemy sobie sprawę z tego, jaką katorgą może być praca w magazynie.

Stretch popracuje nawet w starym magazynie

Wielką zaletą Stretcha ma być jego elastyczność.  Robot, zdaniem jego producenta, z łatwością odszuka się przy każdej typowej pracy w magazynie, gdzie do przełożenia są paczki o jednolitych ściankach – nie mogą być siatkowe lub chropowate, bo robot chwyta je za pomocą chwytaka, który działa trochę jak szczotka od odkurzacza.

Stretch projektowano z myślą o tych magazynach, gdzie automatów i robotów jest mało lub nie ma ich wcale. A takich jest teraz na świecie ponad 80 proc.

To dlatego też nowy robot dobrze sobie radzi bez zasilania. Na bateriach działa do 8 godzin, kto ma taką możliwość, może go też oczywiście podłączyć na stałe do gniazdka.

Obsługi nowej maszyny z Boston Dynamics może nauczyć się każdy – po kilku godzinach treningu zlecenie zadań maszynie jest łatwe. 

Firma szuka właśnie chętnych na pierwszych testowych odbiorców Stretcha. W standardowej ofercie Stretch pojawi się w przyszłym roku.

Foto: Boston Dynamics.

Czytaj więcej: Roboty zabiorą pracę milionom. Ale powstanie jeszcze więcej nowych etatów.
Czytaj więcej: Gadający robot na kółkach w salonie Hyundaia. DAL-e jest asystentem sprzedawcy.

Podziel się artykułem