Nokia PureBook X14 – pierwszy ultrabook od firmy znanej z produkcji komórek

Nokia laptop

Smartfony lub słuchawki z logo Nokii nie dziwią. Ale komputer Nokia, to jednak spora nowość. A taki właśnie zaraz pojawi się w sklepach – na początku w Indiach.

Pierwszy laptop Nokii PureBook X14 będzie kosztował równowartość około 815 dolarów i nie wydaje się to mało, biorąc pod uwagę co za tę kwotę można otrzymać.

Mamy tu więc 14-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1080p, procesor Intel Core i5 dziesiątej generacji i 8 GB RAM. Do tego dysk SDD o pojemności 512 GB.

W notebooku nie ma dodatkowej karty graficznej. Zadowolić się trzeba standardowym układem UHD 620 sprawdzającym się w pracy biurowej, edycji zdjęć i przy oglądaniu filmów. W zaawansowane gry jednak na PureBook X14 sobie nie pogramy.

To wszystko zamknięto w szarej, na pierwszy rzut oka, bardzo przeciętnej obudowie z dużym – co akurat cieszy – gładzikiem.

Nokia pomyślała tu jeszcze o kilku portach – w tym dwóch USB 3.1 oraz HDMI. Jest też port RJ45 do zwykłego kabla sieciowego.

Urządzenie jest dość lekkie – ważny 1,1 kg – i może działać bez dostępu do gniazdka sieciowego do ośmiu godzin. Ten wynik raczej nie powala.

Nie wiemy, czy i kiedy Nokia PureBook X14 pojawi się na innych rynkach poza indyjskim. Nie wiemy też, czy producent pracuje już nad rozszerzeniem swojej komputerowej oferty o kolejne modele.

Foto: Nokia.

Czytaj więcej: Slide Phone, czyli smartfon kilkukrotnie składany. Oppo ma całkiem nowy pomysł.
Czytaj więcej: Baldur’s Gate III i Cyberpunk 2077 ruszy nawet na zwykłym laptopie. Do Polski wchodzi Stadia.

Podziel się artykułem