Jaki monitor dotykowy wybrać?

monitory dotykowe

Monitory dotykowe cieszą się coraz większą popularnością. Użytkownicy wybierają je zarówno do celów prywatnych, jak i służbowych. Decydując się na monitor, warto kierować się określonymi parametrami, aby móc długo cieszyć się jego funkcjonalnością.

Czym są monitory dotykowe?

Monitory dotykowe są niezwykle przydatne w niemal każdej branży. Podobne ekrany znajdują zastosowanie zarówno w smartfonach, jak i laptopach czy tabletach. Spotkać je można także w bankomatach, punktach informacyjnych oraz biletomatach. Przede wszystkim są wygodne w obsłudze – powiększenie obrazu zajmuje dosłownie kilka sekund.

 Monitory dotykowe docenią przede wszystkim przedsiębiorcy i biznesmeni. Ułatwią m.in. prezentacje, wykonywanie zestawień finansowych oraz rozliczeń. Równie dobrze sprawdzą się w przypadku użytkowników indywidualnych, np. podczas dokonywania zakupów online, oglądania filmów i seriali czy przeglądania stron internetowych.

Jak wybrać monitor dotykowy?

Na rynku dostępnych jest tak wiele monitorów dotykowych, że wybór tego jednego może przyprawić o zawrót głowy. Aby urządzenie długo pozostawało sprawne, warto podczas zakupu kierować się kilkoma podstawowymi zasadami.

Kluczową kwestią jest wybór przekątnej ekranu. Zbyt mały może nie być komfortowy w użytkowaniu. Jego wielkość zależy od przeznaczenia. 18- lub 19-calowy monitor będzie idealny przy codziennym użytkowaniu, a także podczas prac biurowych. Osoby pracujące zawodowo jako projektanci oraz pasjonaci gier powinni zdecydować się na ekran o przekątnej 22 cali. Większe dedykowane są głównie do oglądania filmów i obsługi złożonych programów graficznych. Warta uwagi jest również rozdzielczość ekranu, czyli maksymalna liczba pikseli, z których składa się obraz.

Osobną kwestią jest matryca, która powinna cechować się określonymi proporcjami. Ekran panoramiczny, najczęściej spotykany, pracuje przy proporcjach 16:9. Dostępne są też monitory 5:4 oraz 4:3, rekomendowane głównie do celów biznesowych. Ultrapanoramiczne, czyli 21:9, są idealne do oglądania filmów, ponieważ dają efekt zbliżony do kinowego. Na jakość wyświetlanego obrazu wpływ ma także typ matrycy. Do wyboru są: LCD, TN, IPS lub VA.

Ponadto na komfort użytkowania monitora mają wpływ: czas reakcji (podawany w milisekundach), kąt widzenia (im szerszy, tym lepiej) oraz rodzaj zastosowanych złączy. Najczęściej wykorzystywane to: HDMI, D-SUB, DVI-D i DisplayPort. Co nie powinno dziwić, monitory dotykowe znanych marek cieszą się większym zaufaniem i pracują bezawaryjnie znacznie dłużej niż urządzenia mniej popularnej konkurencji. Dlatego lepiej jest inwestować właśnie w takie, sprawdzone sprzęty.

Czytaj więcej: Nowy monitor BenQ G2780 jest super dla graczy i wielbicieli dłuższej lektury. Ma tryb ePaper i w nim staje się czarno-biały.
Czytaj więcej: Grafiku! Po co Ci dwa ekrany? Ultraszeroki monitor Philips 499P9H zastąpi je z łatwością.

Podziel się artykułem