Lenovo ThinkPad X1 – pierwszy pecet z zaginanym ekranem. Prototyp, który zwiastuje rewolucję

ThinkPad X1

W Orlando na Florydzie Lenovo pokazało światu działający prototyp notebooka z zaginanym ekranem. Na rynku pojawi się w przyszłym roku. Firma chce, by taki sprzęt był podstawowym komputerem, z którego w przyszłości mamy korzystać.

To było oczywiste, że zaginane wyświetlacze będą wykorzystywane nie tylko w świecie smartfonów. Pisaliśmy już o telewizorze ze zwijanym ekranem oraz luksusowej torbie Louis Vuitton, w którą wszyto elastyczny wyświetlacz. Teraz na konferencji Lenovo Accelerate chiński koncern chwali się pierwszym na świecie pecetem z podobnym rozwiązaniem.

Nowe urządzenie wyposażono w zaginany do wewnątrz ekran o przekątnej 13,3 cala i proporcjach 4:3. Wykonano go w technologii OLED. Oferuje przy tym wysoką rozdzielczość 2k, jest dotykowy i współpracuje z elektronicznym rysikiem Wacom AES – dołączonym zresztą do prezentowanych prototypów Lenovo ThinkPad X1.

Nowy komputer pokryto z zewnątrz skórą, ma uchwyt na wspomniany rysik, częścią zestawu z nim ma być również niewielka, ale komfortowa, fizyczna klawiatura Bluetooth – nie do końca jest jasne, w jaki sposób będzie przenoszona razem z komputerem. Być może pojawi się tutaj specjalne etui, do którego zmieści się zarówno sam ThinkPad X1, jak i klawiatura.

Lenovo ThinkPad X1 – bardzo elastyczny sprzęt, wiele różnych zastosowań

Lenovo twierdzi, że wprowadzenie zaginanego ekranu do notebooka spowodowało stworzenie niezwykle wielofunkcyjnego urządzenia. I to opinia, którą powtarzają osoby, które bawiły się już na konferencji w Orlando pierwszymi testowymi egzemplarzami komputera z rodziny ThinkPad X1. Zaznaczmy tutaj, że nowy komputer nie ma jeszcze własnej unikatowej nazwy – teraz korzysta z terminu ThinkPad X1, która określa całą grupę najbardziej zaawansowanych technologicznie komputerów Lenovo.

Komputer jest mały i lekki. Kiedy rozłożymy go częściowo jak książkę i będziemy go trzymali pionowo, idealnie nadaje się do czytania dłuższych dokumentów. Kiedy powiększymy go do rozmiarów tabletu, możemy wygodnie oglądać na nim filmy lub zdjęcia. Można go też wtedy postawić na stole, a przed nim położyć klawiaturę Bluetooth – w ten sposób stworzymy wygodne stanowisko do pracy z tekstem.

By pisać, nie musimy korzystać z zewnętrznej klawiatury. Nowego ThinkPad X1 można rozłożyć jak zwykłego laptopa i wtedy na dolnej części ekranu, tej która zostanie położona na stole, wyświetli się wirtualna klawiatura – jak w smartfonie. Możemy zacząć pisać.

Przypomnijmy, że nowy komputer ma również wysokiej jakości elektronicznego pena – można więc wprowadzać do niego tekst i rysunki za jego pomocą.

Urządzenie jest też wyposażone w dwa porty USB C. Lenovo sugeruje, że to z kolei ułatwia podpięcie komputera do dużego zewnętrznego ekranu oraz dużej, zewnętrznej klawiatury lub dysku zewnętrznego. W takim zestawie powstaje profesjonalne stanowisko do komfortowej pracy biurowej.

Lenovo ThinkPad X1 – brak szczegółów, ale będzie drogo

Lenovo nie podał wielu szczegółów o nowej konstrukcji. Wiadomo, że ThinkPad X1 będzie działał pod kontrolą systemu Windows (w prototypie było to Windows 10). Nie wiemy jednak, jaki procesor jest w środku komputera, ani ile ma pamięci. Nie podano też szczegółów dotyczących baterii – Lenovo mówi tylko, że nowy komputer będzie działał na jednym naładowaniu przez cały dzień.

I przy tym wszystkim, co bardzo ważne, nie znamy ceny ThinkPada X1 z zaginanym ekranem. Z pewnością nie będzie to jednak tani sprzęt.

Foto: Lenovo.

Czytaj więcej: Wyścig na Księżyc przyspiesza. Nie tylko Jeff Bezos chce na tym zarobić.
Czytaj więcej: Miły prezent na jubileusz. Minecraft Classic dostępny teraz dla każdego i za darmo.

Podziel się artykułem