1 TB pamięci w smartfonie? Wkrótce to będzie normą. Samsung rozpoczął produkcję unikatowej pamięci

pamięć 1 TB

Aż 1 TB pojemności ma nowa kość pamięci Samsunga, którą firma zaczęła właśnie produkować i chce ją sprzedawać producentom smartfonów. Układ ma nie tylko ogromną pojemność. Jest również diabelnie szybki.

Latem ubiegłego roku Samsung reklamował flagowy model Galaxy Note 9, jako pierwszy smartfon, który może współpracować z 1 TB pamięci masowej. W środku nie było jednak pojedynczej kości o takiej pojemności. Był układ 512 GB, dodatkowo można było do telefonu włożyć kartę microSD 512 GB – w sumie więc 1 TB.

W tym roku nie trzeba już będzie w najbardziej rozbudowanych komórkach korzystać z kart microSD, by powiększyć znacząco pamięć na dane. Samsung poinformował bowiem, że rozpoczął już masową produkcję układu eUFS (embedded Universal Flash Storage) o pojemności aż 1 TB. A więc takiej, której nie ma znakomita większość dysków SSD sprzedawanych dzisiaj do komputerów.

Co ważne nowa kość ma takie same rozmiary jak pamięć 512 GB – 11.5mm x 13.0mm. Idealnie więc zmieści się w obudowach smartfonów.

Układ Samsunga wyróżnia nie tylko pojemność – dodajmy, że 1 TB oznacza np. możliwość zapisania 260 dziesięciominutowych filmów z jakością 4K UHD (3840×2160). W pamięci o pojemności 65 GB takich filmów mieści się tylko 13. Nowa kość jest również bardzo szybka. Odczytuje dane z prędkością do 1GB/s, a zapisuje do 260 MB/s. Prędkość odczytu jest tu więc mniej więcej dwa razy większa niż w przypadku typowego dysku SATA SDD lub 10 razy szybsza od przeciętnej karty microSD.

Kiedy powinniśmy zobaczyć pierwszy smartfon z nową pamięcią 1 TB Samsunga? Możliwe, że już niedługo. Ponoć najbardziej zaawansowany model Galaxy S10 będzie miał 12GB RAM i właśnie 1TB miejsca na dane.

Foto: Samsung.

Czytaj więcej: Apple nie radzi sobie z chińską konkurencją. Tim Cook to już wie.
Czytaj więcej: Redmi Go – tani smarfton od Xiaomi z Androidem Go. Ma całkiem przyzwoity procesor.

Podziel się artykułem