Qualcomm Snapdragon 8cx – mocny procesor dla sprzętu z Windows 10, czyli liczy się już nie tylko Intel i AMD

Snapdragon 8cx

Na rynku procesorów do laptopów i hybryd z Windows 10 robi się coraz ciekawiej. Qualcomm zaprezentował właśnie nowy układ Snapdragon 8cx.

Zacznijmy od tego, co najważniejsze, czyli od wydajności. Nowy procesor zbudowany w technologii 7 nm jest w stanie poradzić sobie między innymi z płynnym odtwarzaniem filmu 4K w tempie 120 klatek na sekundę. Do tego może współpracować z dwoma ekranami w tej wysokiej rozdzielczości.

To dużo więcej niż nieźle, biorąc pod uwagę również fakt, że Snapdragon 8cx jest kością niezwykle energooszczędną – mimo mniej więcej dwukrotnie wyższej wydajności od poprzedniego układu Snapdragon 850, zużywa mniej więcej tyle samo prądu. Qualcomm w związku z tym twierdzi, że notebooki, tablety i hybrydy z Windows 10, które będą miały zainstalowany jego nowy procesor, będą działały na jednym naładowaniu nawet dwa dni robocze.

Amerykanie, prezentując nowy układ, nie podali szczegółowych danych dotyczących jego wydajności. Z informacji, które jednak przekazali – w tym wspomnianej możliwości odtwarzania filmów 4K z duża liczbą klatek – można wywnioskować, że Snapdragon 8cx jest jednym z najmocniejszych procesorów przeznaczonych do pracy w przenośnym sprzęcie z Windows 10. Już poprzednik – Snapdragon 850 – w testach wypadał porównywalnie do popularnego Intel Core i5-6300U, więc dwa razy bardziej wydajny Snapdragon 8cx powinien wystarczyć do komfortowej pracy na sprzęcie przenośnym.

Nowy ośmiordzeniowy Snapdragon8cx dostarczany jest ze zintegrowanym układem graficznym, wydajnymi algorytmami sztucznej inteligencji i modemem LTE, który może ściągać dane z prędkością aż 2Gbps.

Układ ma pojawić się w pierwszych komputerach jesienią przyszłego roku. I niewykluczone, że wśród nich będzie jedna z nowych wersji hybrydy Microsoft Surface.

Foto: Qualcomm.

Czytaj więcej: 5G – ultraszybka sieć przyszłości to również nowe wydatki. Więcej zapłacimy za telefony.
Czytaj więcej: Już wiemy kiedy Volkswagen wprowadzi na rynek ostatni silnik spalinowy.

Podziel się artykułem