Luksemburg wprowadzi bezpłatny transport publiczny. Pierwszy taki kraj na świecie

luksemburg bezplatny transport

Przejazd wszystkimi publicznymi autobusami, tramwajami i pociągami ma być w Luksemburgu bezpłatny. Proces wycofywania się z biletów rozpocznie się już latem przyszłego roku i potrwa maksymalnie kilka miesięcy.

W Luksemburgu, po październikowych wyborach, władzę objęła koalicja centrolewicowa tamtejszych demokratów, socjalistów i zielonych. Premierem po raz kolejny został Xavier Bettel z Partii Demokratycznej. W trakcie kampanii wyborczej on i jego koledzy dużo mówili o konieczności usprawnienia transportu w stolicy malutkiego księstwa.

Mieszka w niej około 110 tys. osób, ale do pracy dojeżdża 400 tys. Przez to w niedużym mieście powstają męczące korki. Pomysłem na ich ograniczenia ma być właśnie wprowadzenie powszechnej bezpłatnej komunikacji w całym Luksemburgu.

Bezpłatny transport – kilka problemów do rozwiązania

Nowe przepisy, które to uregulują, mają zacząć wchodzić w życie już latem, a cały proces odchodzenia od biletów w środkach publicznej komunikacji ma zakończyć się do początku 2020 roku.

Politycy potrzebują trochę czasu na wprowadzenie zmian,choćby dlatego, że kilka kwestii musi być jeszcze rozstrzygniętych – między innymi czy i jak pobierać opłaty za przejazd pierwszą klasą w pociągach.

Luksemburg, wprowadzając bezpłatną komunikację dla wszystkich, będzie mógł korzystać z wcześniejszych doświadczeń zmierzających w tym kierunku. Latem rząd wprowadził bezpłatne przejazdy dla wszystkich dzieci i młodzieży do lat 20. W Luksemburgu każdy dorosły może też kupić bilet za 2 euro, który uprawnia do dwugodzinnej podróży środkami komunikacji publicznej,co w praktyce oznacza przejazd przez cały kraj.

Bezpłatny transport nie tylko w Luksemburgu

Luksemburg będzie pierwszym państwem na świecie, który zrezygnuje z biletów we wszystkich pojazdach publicznej komunikacji. Jednak bezpłatną komunikację autobusową w obrębie pojedynczego miasta, czy nawet całego kraju można już spotkać gdzie indziej.

Od kilku miesięcy nie trzeba mieć biletu, wsiadając do publicznych autobusów w Estonii. W Polsce idea bezpłatnej komunikacji też nie jest obca. Za darmo jeździ się miejskimi autobusami w ponad 50 miastach i miasteczkach – np.w Lubinie, Olkuszu i Nysie. A o pomyśle wprowadzenia bezpłatnej komunikacji publicznej myśli się np. w Opolu i w Częstochowie.

Foto: Pixabay.

Czytaj więcej: Już wiemy kiedy Volkswagen wprowadzi na rynek ostatni silnik spalinowy.
Czytaj więcej: 5G – ultraszybka sieć przyszłości to również nowe wydatki. Więcej zapłacimy za telefony.

Podziel się artykułem