Qualcomm Snapdragon 855 – superszybki procesor do najnowszych smartfonów

Snapdragon 855

Qualcomm pokazał na Hawajach swój najnowszy procesor. Snapdragon 855 ma być trzy razy bardziej wydajny od flagowego teraz modelu 845 i dwa razy szybszy od układów konkurencji wykonanych w tej samej technologii 7 nm.

Nowa kość Qualcomma trafi zapewne do większości smartfonów z najwyższej półki w przyszłym roku – w tym do Sony Xperia XZ4 i amerykańskiej wersji Samsunga Galaxy S10. Pierwsze smartfony z nowym procesorem powinniśmy zobaczyć na pod koniec lutego na targach Mobile World Congress w Barcelonie.

Snapdragon 855

O nowym procesorze Qualcomm nie powiedział jeszcze wszystkiego. Przede wszystkim akcentuje fakt, że nowy układ jest zintegrowany z modemem X50 przez co jest pierwszą szerokodostępną platformą wspierającą łączność 5G. Smartfony z układem Snapdragon 855 będą więc łączyć się bezproblemowo z ultraszybkimi sieciami, które w ciągu kilku najbliższych lat staną się obowiązującym standardem. W takich sieciach będziemy mogli cieszyć się np. ze słuchania muzyki wysyłanej do nas bez strat lub filmów oglądanych na smartfonie z jakością 4K.

Qualcomm Snapdragon 855 wykonany został w 7-nanometrowym procesie technologicznym, podobnie jak np. procesor Apple A12, który napędza najnowsze iPhone’y. Ma osiem rdzeni, co ciekawe, o różnym zużyciu energii i różnych częstotliwościach taktowania, a więc różniących się wydajnością. Przez to moc procesora będzie optymalnie dopasowywać się do potrzeb przy równoczesnej trosce o oszczędne korzystanie z baterii.

Niezwykły pomysł LG. Chce stworzyć smartfon z 16 obiektywami

Qualcomm twierdzi, że znacząco poprawiono w nowym układzie algorytmy sztucznej inteligencji i procesor obrazu, przez co między innymi przyszłe smartfony będą robiły jeszcze lepsze zdjęcia i filmy.

Ciekawostką jest zaszyta w procesorze Snapdragon 855 technologia Qualcomm 3D Sonic Sensor, czyli dodatkowe wsparcie dla czytników linii papilarnych umieszczanych pod ekranem. Przez to, możemy być niemal pewni, że tego rodzaju skanery staną się już powszechnym standardem w świecie najdroższych komórek.

Czytaj więcej: Sprzedaż iPhone’ów idzie słabo. Najczęściej kupowany jest najtańszy iPhone XR.
Czytaj więcej: Co dalej z lasami Amazonii? Niepokojące informacje z Brazylii.

Podziel się artykułem