Kulczykowie na zakupach w Hiszpanii. Kupują znaną firmę, bo mają nowy pomysł na biznes

Ciech siedziba

Kontrolowany przez rodzinę Kulczyków Ciech poinformował o podpisaniu umowy zobowiązującej do nabycia 75 proc. udziałów hiszpańskiej spółki Proplan Plant Protection Company. To znany producent środków ochrony roślin.

Ciech to chemiczny gigant. Firma, w ponad połowie kontrolowana przez spółki należące do rodziny Kulczyków, jest jednym z największych europejskich producentów sody oraz wielu innych produktów chemicznych. Roczne przychody koncernu sięgają 3,6 mld zł, a zysk netto niecałych 400 mln zł.

Ciech ma już zakłady w Polsce, w Niemczech i w Rumunii. Teraz będzie miał również znaczące aktywa w Hiszpanii. Kupowany właśnie przez nią Proplan Plant Protection Company ma ponad 25-letnie doświadczenie na rynku środków ochrony roślin. Specjalizuje się w rejestracji, produkcji i dystrybucji fungicydów, herbicydów, insektycydów i regulatorów wzrostu.

– Prowadzi swoją działalność na rynku europejskim, głównie w Hiszpanii oraz na innych kontynentach: głównie w Australii i Afryce. Przychody Proplan za 2017 rok wyniosły ok 16 mln euro, przy wysokiej rentowności operacyjnej. Proplan posiada portfel ponad 120 rejestracji produktowych i istotne aktywa w obszarze własności intelektualnej – czytamy w komunikacie Ciechu.

Polska firma jasno też wyjaśnia powody nowego zakupu w Hiszpanii. – Zarząd spółki zdecydował się na zawarcie transakcji w związku z planami rozwoju Grupy Ciech w ramach obszaru chemii ochrony roślin – tłumaczy.

Dzięki zakupowi znacząco rozszerzy się liczba produktów w ofercie Ciechu w obszarze chemii ochrony roślin. Polska firma zacznie też działać na nowych dla niej rynkach.

Mocarstwowe plany PKP Cargo. Nowy prezes mówi o zagranicznych przejęciach

Kolejna z ważnych inwestycji spółki Ciech

Zakup Proplan Plant Protection Company nie jest jedyną ważną decyzją inwestycyjną, jaką ostatnio podjął Ciech. Pod koniec kwietnia firma poinformowała o decyzji budowy nowego zakładu produkcyjnego soli w niemieckim Stassfurcie (Saksonia-Anhalt), tuż obok zakładów sodowych należących do Ciech Soda Deutschland.

Wyda na ten cel ok. 100 mln euro. Produkcja ma w nim ruszyć już w 2020. Nowy zakład będzie produkował ok. 450 tys. ton soli warzonej rocznie a więc niewiele mniej niż należąca do Ciechu warzelnia w Janikowie na Kujawach o zdolnościach produkcyjnych na poziomie 550 tys. ton.

Po uruchomieniu nowego zakładu w Niemczech, Grupa Ciech będzie produkować łącznie 1 mln ton soli warzonej rocznie, co da jej trzecią pozycję w Europie.

W połowie maja polski koncern chemiczny poinformował również o uruchomieniu nowego, ultranowoczesnego, zautomatyzowanego magazynu produktów solnych w Janikowie. Obiekt powstał kosztem 18 mln złotych i jest to część większej modernizacji polskich zakładów produkcji soli, na którą wydano już ponad 100 mln zł.

Foto: Ciech.

Czytaj więcej: Elektryczny hit Nissana w nowej wersji bez dachu. Niestety, raczej nie spotkamy go na drodze.
Czytaj więcej: CDA, serwis z filmami, który znają miliony Polaków, chce jak najszybciej wejść na giełdę.

Podziel się artykułem

2 thoughts on “Kulczykowie na zakupach w Hiszpanii. Kupują znaną firmę, bo mają nowy pomysł na biznes

  1. Bardzo proszę o wyjaśnienie sformułowania „aktywa w obszarze własności intelektualnej”.

  2. Np. patenty, wysokiej klasy personel i wiedzę, jak coś produkować.

Comments are closed.