Wojny handlowej USA-Chiny może nie być. Negocjacje trwają, Chińczycy ustępują

Negocjacje, cła, USA-Chiny

Steve Mnuchin, amerykański sekretarz skarbu, powiedział w wywiadzie telewizyjnym, że są spore szanse na to, że USA nie nałożą dużych nowych ceł na chińskie produkty. Są prowadzone negocjacje z Pekinem, strony chcą uniknąć destrukcyjnej wojny handlowej.

Przypomnijmy, w ubiegłym tygodniu Donald Trump podpisał rozporządzenie pozwalające nałożyć cła na chińskie produkty o łącznej wartości nawet 50 mld dol. Polecił również sekretarzowi skarbu, by opracował dodatkowe ograniczenia inwestycyjne dla inwestorów z Chin, które będą chroniły dostęp do tych amerykańskich technologii, które uznawane są za strategiczne.

Te decyzje były między innymi reakcją Białego Domu na wzrost w ubiegłym roku deficytu handlowego USA z Chinami o 8,1 proc. do rekordowego poziomu 375 mld dol.

Spowodowały ponadto silną wyprzedaż na giełdach w czwartek i w piątek. Inwestorzy obawiali się, że decyzje Trumpa mogą wywołać wojnę handlową z Chinami.

Są jednak spore szanse na to, że uda się jej uniknąć. Tak przynajmniej wynika z wywiadu, którego Steve Mnuchin udzielił programowi telewizyjnemu „Fox News Sunday”. -Prowadzimy z nimi (red. z Chinami) bardzo produktywne rozmowy. Mam nadzieję, że osiągniemy porozumienie – mówił amerykański sekretarz skarbu.

Nowe sankcje USA na Rosję. Wielkiej krzywdy nie zrobią. Trump jest ostrożny

Jak uniknąć wojny handlowej? Stanowisko USA

Mnuchin podkreślił w rozmowie, że nie chce wojny handlowej z Chinami. – Nie boimy się jej, ale też nie jest ona naszym celem – powiedział. Trzeba być jednak, jak mówił, przygotowanym na każdą ewentualność.

Ponoć USA i Chiny zgodziły się już odnośnie tego, że ogromny deficyt handlowy USA z Chinami powinien być zredukowany do „pewnego poziomu”. Próbują przy tym osiągnąć porozumienie gwarantujące uczciwy handel i które powstrzyma „wymuszony” transfer amerykańskiej technologii do chińskich spółek.

Trump blokuje ogromne przejęcie na rynku półprzewodników. Powodem troska o bezpieczeństwo narodowe

Te słowa są spójne z treścią listu, który Mnuchin i Robert Lighthizer, reprezentant USA do spraw handlu w gabinecie Trumpa, napisali w ubiegłym tygodniu do Liu He, chińskiego wicepremiera. Amerykanie domagali się w nim, zdaniem „Wall Street Journal”, redukcji ceł na amerykańskie samochody sprzedawane do Chin, większych zakupów amerykańskich półprzewodników oraz większego dostępu do chińskiego rynku finansowego.

I chyba te żądania spotykają się z pewnym zrozumieniem w Pekinie. W poniedziałek „Financial Times” napisał, powołując się na anonimowe źródła, że Chińczycy zaproponowali Amerykanom większe zakupy półprzewodników – kupią ich więcej dzięki redukcji zakupów dotąd prowadzonych w Korei Południowej i na Tajwanie.

Równocześnie Pekin przyspieszył prace nad większym otwarciem swojego rynku finansowego dla zagranicznych spółek – stosowne regulacje mają być przyjęte do maja.

Foto: Pixabay.

Czytaj więcej: Biedronka czy Carrefour? Kto kupi sieć Piotr i Paweł?
Czytaj więcej: Kim jest Larry Kudlow, nowy doradca ekonomiczny Donalda Trumpa?

Podziel się artykułem