Prezydent USA zablokował planowane przejęcie producenta półprzewodników Qualcomm ze San Diego przez spółkę Broadcom, jej rywala z Singapuru. Chce w ten sposób utrudnić Chinom rozwój technologii 5G, bardzo szybkiej sieci telekomunikacyjnej.
Są „wiarygodne dowody” na to, że transakcja zakupu Qualcommu przez koncern Broadcom „grozi osłabieniem bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych” – napisano w dokumencie blokującym przejęcie i podpisanym przez Donalda Trumpa.
Przez to nie dojdzie do transakcji o wartości 140 mld dol. Nie powstanie tym samym trzeci największy na świecie , po Intelu i Samsungu, producent układów scalonych.
Trump zablokował zakup amerykańskiej spółki po tym, jak wcześniej Komitet Zagranicznych Inwestycji w Stanach Zjednoczonych (CFIUS), instytucja, która sprawdza umowy przejęcia amerykańskich firm pod kątem ich wpływu na bezpieczeństwo kraju, przyglądał się wnikliwie spółce Broadcom w związku z jej wcześniejszą próbą zakupu Qualcommu. Nie doszło do niej, bowiem akcjonariuszom amerykańskiej firmy proponowana cena 117 mld dol. wydawała się za niska.
Prezes od inwestycji w JPMorgan wróży krach na giełdzie. Ale jeszcze nie teraz
CFIUS również nie był wtedy zachwycony proponowanym przejęciem, ale z innych powodów. Amerykanom nie podobały się bliskie związki Broadcomu z Chińczykami, co wiązało się z ryzykiem dostania się w ich ręce rozwiązań dotyczących sieci 5G. Te intensywnie i z powodzeniem są od dawna rozwijane w laboratoriach w San Diego. Qualcomm jest uważany za lidera na tym polu, liczą się tutaj też Broadcom i chiński Huawei.
Zdobycie przez Chiny dominacji na rynku 5G miałoby, jak stwierdził to CFIUS, „poważne negatywne konsekwencje dla bezpieczeństwa narodowego dla Stanów Zjednoczonych”.
Teraz Trump postawił więc kropkę nad i. I nie była to pierwsza jego decyzja, w której zablokował przejęcie amerykańskiej spółki technologicznej. We wrześniu Donald Trump nie dopuścił do przejęcia amerykańskiej spółki Lattice Semiconductor przez Canyon Bridge Capital Partners, fundusz inwestycyjny powiązany z chińskim państwem. Wtedy również powodem była troska o bezpieczeństwo narodowe USA. Tamta transakcja jednak w porównaniu z aktualną wydaje się malutka – planowano zakup za 1,3 mld dol.
Foto: Pixabay.
Czytaj więcej: Prezes od inwestycji w JPMorgan wróży potężny krach na giełdzie. Cła Trumpa mogą przyspieszyć jego nadejście.
Czytaj więcej: GPW chce kupić izraelską giełdę. Do transakcji jeszcze daleko, ale pierwszy krok został zrobiony.
Qualcomm jest ważny dla pewnych agencji rządowych USA, ale z innych powodów.
Zobacz sobie jakie uprawnienia w twoim smartfonie, tablecie etc. z układem Qualcomma
maja ich aplikacje (np. Content Adaptive Backlight …). Aplikacje dodam nie są istotne z
punktu widzenia użytkownika, a jednak maja pełną kontrole nad telefonem, wszystkimi formami
łączności, zakładaniem i zmiana kont w telefonie, dzwonieniem, sms-owaniem, rebootem,
innymi aplikacjami, etc. to tylko kilka z uprawnień, nie można ich osunąć (widać tylko w app info,
w opcjach bezpieczeństwa można wyłączyć tylko 2 mało istotne, reszta się nie pojawia).
To tylko wisienka na torcie, lepsze rzeczy są na poziomie hardware programming 😉