Trump blokuje ogromne przejęcie na rynku półprzewodników. Powodem troska o bezpieczeństwo narodowe

Donald Trump

Prezydent USA zablokował planowane przejęcie producenta półprzewodników Qualcomm ze San Diego przez spółkę Broadcom, jej rywala z Singapuru. Chce w ten sposób utrudnić Chinom rozwój technologii 5G, bardzo szybkiej sieci telekomunikacyjnej.

Są „wiarygodne dowody” na to, że transakcja zakupu Qualcommu przez koncern Broadcom „grozi osłabieniem bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych” – napisano w dokumencie blokującym przejęcie i podpisanym przez Donalda Trumpa.

Przez to nie dojdzie do transakcji o wartości 140 mld dol. Nie powstanie tym samym trzeci największy na świecie , po Intelu i Samsungu, producent układów scalonych.

Trump zablokował zakup amerykańskiej spółki po tym, jak wcześniej Komitet Zagranicznych Inwestycji w Stanach Zjednoczonych (CFIUS), instytucja, która sprawdza umowy przejęcia amerykańskich firm pod kątem ich wpływu na bezpieczeństwo kraju, przyglądał się wnikliwie spółce Broadcom w związku z jej wcześniejszą próbą zakupu Qualcommu. Nie doszło do niej, bowiem akcjonariuszom amerykańskiej firmy proponowana cena 117 mld dol. wydawała się za niska.

Prezes od inwestycji w JPMorgan wróży krach na giełdzie. Ale jeszcze nie teraz

CFIUS również nie był wtedy zachwycony proponowanym przejęciem, ale z innych powodów. Amerykanom nie podobały się bliskie związki Broadcomu z Chińczykami, co wiązało się z ryzykiem dostania się w ich ręce rozwiązań dotyczących sieci 5G. Te intensywnie i z powodzeniem są od dawna rozwijane w laboratoriach w San Diego. Qualcomm jest uważany za lidera na tym polu, liczą się tutaj też Broadcom i chiński Huawei.

Zdobycie przez Chiny dominacji na rynku 5G miałoby, jak stwierdził to CFIUS, „poważne negatywne konsekwencje dla bezpieczeństwa narodowego dla Stanów Zjednoczonych”.

Teraz Trump postawił więc kropkę nad i. I nie była to pierwsza jego decyzja, w której zablokował przejęcie amerykańskiej spółki technologicznej. We wrześniu Donald Trump nie dopuścił do przejęcia amerykańskiej spółki Lattice Semiconductor przez Canyon Bridge Capital Partners, fundusz inwestycyjny powiązany z chińskim państwem. Wtedy również powodem była troska o bezpieczeństwo narodowe USA. Tamta transakcja jednak w porównaniu z aktualną wydaje się malutka – planowano zakup za 1,3 mld dol.

Foto: Pixabay.

Czytaj więcej: Prezes od inwestycji w JPMorgan wróży potężny krach na giełdzie. Cła Trumpa mogą przyspieszyć jego nadejście.
Czytaj więcej: GPW chce kupić izraelską giełdę. Do transakcji jeszcze daleko, ale pierwszy krok został zrobiony.

Podziel się artykułem

One thought on “Trump blokuje ogromne przejęcie na rynku półprzewodników. Powodem troska o bezpieczeństwo narodowe

 1. Qualcomm jest ważny dla pewnych agencji rządowych USA, ale z innych powodów.
  Zobacz sobie jakie uprawnienia w twoim smartfonie, tablecie etc. z układem Qualcomma
  maja ich aplikacje (np. Content Adaptive Backlight …). Aplikacje dodam nie są istotne z
  punktu widzenia użytkownika, a jednak maja pełną kontrole nad telefonem, wszystkimi formami
  łączności, zakładaniem i zmiana kont w telefonie, dzwonieniem, sms-owaniem, rebootem,
  innymi aplikacjami, etc. to tylko kilka z uprawnień, nie można ich osunąć (widać tylko w app info,
  w opcjach bezpieczeństwa można wyłączyć tylko 2 mało istotne, reszta się nie pojawia).
  To tylko wisienka na torcie, lepsze rzeczy są na poziomie hardware programming 😉

Comments are closed.