Rekordowy spadek sprzedaży smartfonów. Tracą wszyscy – najwięcej Xiaomi

spadek sprzedazy

Według wstępnych danych International Data Corporation (IDC) w czwartym kwartale ubiegłego roku sprzedano aż 18,3 proc. mniej smartfonów niż rok wcześniej. To największy kwartalny spadek w historii.

Ostatnich kilka miesięcy to był bardzo trudny czas dla producentów smartfonów. Szokujące – zwłaszcza, że mówimy o świątecznymi kwartale, w którym zawsze dotąd sprzedaż była najlepsza.

– Nigdy nie widzieliśmy, aby dostawy w okresie świątecznym były niższe niż w poprzednim kwartale. Jednak słabszy popyt i wysokie zapasy spowodowały, że dostawcy drastycznie ograniczyli dostawy — powiedziała Nabila Popal, dyrektor ds. badań w zespole Worldwide Tracker odpowiedzialnym między innymi za szacunki dotyczące sprzedaży smartfonów w firmie IDC.

Światowe dostawy smartfonów spadły o 18,3 proc. rok do roku do 300,3 mln sztuk w czwartym kwartale. To największy dotąd taki spadek w historii, który do tego mocno zaważył na wynikach osiągniętych w całym 2022 roku. Sprzedano w nim 1,21 mld smartfonów – 11,3 proc. mniej niż rok wcześniej.

Spadek sprzedaży dotknął wszystkich producentów telefonów. Apple w czwartym kwartale ubiegłego roku sprzedał o niemal 15 proc. mniej iPhonów niż rok wcześniej, sprzedaż smartfonów Samsunga skurczyła się w tym samym czasie o 15,6 proc., a najwięcej straciło Xiaomi. Chiński gigant dostarczył pod koniec roku o ponad jedną czwartą mniej telefonów niż 12 miesięcy wcześniej.

sprzedaż smartfonów w IV kwartale 2022

IDC fatalne wyniki na rynku smartfonów tłumaczy słabszym popytem ze strony konsumentów wywołanym głównie wysoką inflacją i niepewnością gospodarczą. Ale nie tylko. Kończy się era „oczywistej” wymiany telefonów po dwóch latach ich używania. Od 40 miesięcy na większości głównych rynków smartfony wymieniane są coraz rzadziej.

Jaki na rynku smartfonów będzie ten rok? Wg IDC daleki od rekordów – będzie to „rok ostrożności”, co stworzy też pewne szanse. – Konsumenci będą mogli znaleźć jeszcze bardziej atrakcyjne oferty wymiany smartfonów i promocje ich sprzedaży, które będą kontynuowane przez cały  2023 rok – twierdzi Anthony Scarsella, dyrektor ds. badań w IDC Worldwide Quarterly Mobile Phone Tracker. Jego zdaniem, korzystne oferty będą dotyczyły szczególnie modeli z wyższej półki.

Foto: Mediamodifier from Pixabay.

Czytaj więcej: Na zakupy do Facebooka? To zdarza się coraz częściej.
Czytaj więcej: Microsoft zwalnia 10 tys. pracowników. Nie jest wyjątkiem.

Podziel się artykułem