Izraelskie drony Hero-30 trafią na Ukrainę?

dron hero-30

Włochy kończą przygotowania związane z wysyłką szóstego pakietu pomocy militarnej do Ukrainy. Możliwe, że jego częścią będą opracowane w Izraelu drony kamikaze Hero-30.

Hero-30 to zaawansowana lekka amunicja krążąca rozwijana przez izraelską spółkę UVision. Dron waży 3 kg, przenoszony jest przez żołnierza w plecaku i wystartować do lotu może po maksymalnie kilku minutach przygotowania.

W powietrze Hero-30 może przebywać do 30 minut. Jego zasięg to 40 km, a prędkość lotu sięga 185 km, co, biorąc pod uwagę również jego niewielkie rozmiary, robi z niego bardzo trudny cel do zestrzelenia.

Hero-30 wyposażony jest w głowicę o wadze najprawdopodobniej niecałe 1 kg, może trochę mniej. Producent nie podaje tu dokładnych danych. To wystarcza, by zniszczyć lekko opancerzony obiekt, samochód terenowy, ciężarówkę lub uderzyć w skład amunicji, wlatując dronem do niego przez bramę wejściową lub okno.

Izrael oczywiście nie chce wysyłać takiej broni do Ukrainy – Tel Awiw z powodu swoich interesów w Syrii, nie chce zaogniać kontaktów z rosją… Ale drony Hero-30 i tak możliwe, że trafią zaraz do Ukrainy.

Niewykluczone, że staną się częścią szóstego pakietu pomocowego Włoch. To realne, bowiem Hero-30 są w znacznym stopniu teraz wytwarzane na licencji przez spółkę RWM Italia z siedzibą w Ghedi w północnych Włoszech.

Ukraińcy nie powinni mieć przy tym żadnych problemów z obsługą dronów Hero-30. Używają już z powodzeniem konkurencyjnych rozwiązań amerykańskiej firmy AeroVironment, a więc jej dronów Switchblade 300.

Foto: UVision.

Czytaj więcej: Nowy Walkman Sony NW-A306. Wygląda jak model sprzed lat.
Czytaj więcej: LG Display ma ekran, który rozciągniesz, złożysz lub zrolujesz.

Podziel się artykułem