Jak uniknąć co trzeciej usterki laptopa. Proste wskazówki

laptop przegrzenie

Co trzeci laptop, który trafia do polskiego serwisu Huawei w okresie wakacyjnym, potrzebuje naprawy z powodu przegrzania lub zalania. Tych pierwszych jest ponad 20 proc., tych drugich około 10 proc. Na szczęście dość łatwo jest uniknąć sytuacji, w której nasz komputer się przegrzeje lub wykąpie.

Huawei w notce rozesłanej pod koniec wakacji do mediów przypomina, że chociaż nowoczesne urządzenia posiadają coraz lepsze chłodzenie, jednak przy wysokiej temperaturze otoczenia, jest ono mniej wydajne niż w standardowej temperaturze pokojowej. Latem łatwiej więc doprowadzić do przegrzania naszego laptopa.

Jeżeli będziemy mieli trochę szczęścia i zadziałają zabezpieczenia w komputerze, to przegrzanie będzie widoczne w ten sposób, że laptop się wyłączy i jak damy mu chwilę na ostygnięcie, to po kilku chwilach znowu zacznie działać. W skrajnych wypadkach jednak może dojść do poważnej awarii z przegrzania. Możemy tego uniknąć.

  • Starajmy się nie pracować z komputerem w miejscach, gdzie jest bardzo gorąco – w tym takich, gdzie znajduje się on w ostrym słońcu.
  • Jeżeli widzimy, że urządzenie zaczyna się przegrzewać – obudowa staje się gorąca, coraz mocniej pracuje wewnątrz wentylator – zróbmy przerwę w pracy lub zabawie, wyłączmy komputer na kilka chwil.
  • Nie przysłaniajmy niczym otworów wentylacyjnych w obudowie laptopa. Najłatwiej ten błąd popełniamy przypadkiem w łóżku, kiedy położymy go na miękkiej kołdrze. Czasem szkodliwy może być też miękki dywan na podłodze. Jeżeli zabieramy zatem laptop do łóżka lub chcemy go położyć na dowolnym miękkim materiale, to korzystajmy ze sztywnych podkładek.

A jak unikać uszkodzenia laptopa z powodu zalania lub wilgoci? Tu też reguły są proste.

  • Unikajmy jedzenia i picia przy komputerze. Przypadkowo wylana szklanką herbaty na klawiaturę może całkiem zabić nasze urządzenie.
  • Starajmy się nie zabierać laptopa w miejsca, gdzie łatwiej o przypadkowy upadek do wody – np. do wanny lub na pomost nad jeziorem.
  • Laptopy nie lubią też wilgoci. Zatem jeżeli jedziemy np. z komputerem pod namiot, a od kilku dni pada, to – po pierwsze – przechowujmy go w maksymalnie suchym miejscu,  a po drugie włączmy go choć na kilka chwil przynajmniej raz na dwa dni. Niewielka wilgoć zostanie wtedy usunięta z wnętrza urządzenia.

Foto: Debi Brady z Pixabay .

Czytaj więcej: Jak zmierzyć odległość w Mapach Google? Dobre przed każdą wycieczką.
Czytaj więcej: Jak zrobić zrzut ekranu w smartfonie z Androidem? Trzy techniki – powstanie zdjęcie lub film.

Podziel się artykułem