Jak zrobić zrzut ekranu w smartfonie z Androidem? Trzy techniki – powstanie zdjęcie lub film

zrzut ekranu

Czasem chcemy pochwalić się czymś, co znaleźliśmy w necie lub postępami w grze, którą bawimy się na komórce. Jak w takich sytuacjach skopiować to co na ekranie naszej komórki do fotki lub zdjęcia?

W telefonach i tabletach z Androidem jest łatwo zrobić kopię ekranu.

W nowszych – od systemu Android 11 – możemy to zrobić za pomocą aż trzech technik. W starszym sprzęcie za pomocą jednej.

Po tym krótkim wstępie, czas na szczegóły.

  • Na każdym smartfonie lub tablecie z Androidem powinien zadziałać trick z dwoma klawiszami. By zrobić zrzut ekranowy, równocześnie przyciskamy na krótko dwa klawisze – przycisk zasilania i zmniejszenia głośności. Telefon poinformuje nas odpowiednim sygnałem, że to co na ekranie zostało skopiowane do pliku graficznego. Ten sygnał będzie różny w zależności od sprzętu, który mamy. Czasem pojawi się pomniejszona kopia ekranu u dołu ekranu, kiedy indziej cały ekran rozbłyśnie po bokach na chwilę, jeszcze kiedy indziej usłyszymy tylko sygnał dźwiękowy. Zdjęcie z kopią ekranu znajdziemy potem w Galerii z innymi naszymi zdjęciami.
  • W telefonach i smartfonach z Androidem w wersji co najmniej 11, możemy zastosować dodatkowo inny trick. By zrobić zrzut ekranu, rozwijamy zawsze dostępne podręczne menu z podstawowymi ikona u góry ekranu – robimy to przesuwając palcem po ekranie od górnej jego krawędzi w dół. Szukamy ikony Zrzut ekranu. To wygodny sposób zrobienie zrzutu ekranu, ale nie szybki – zatem w wypadku, gdy zależy nam na uchwyceniu czegoś w grze, pomysł pierwszy jest lepszy.
  • Możemy też nagrać krótki filmik pokazujący co dzieje się na ekranie. By zrobić taki dynamiczny zrzut ekranu na smartfonie lub tablecie z Androidem 11 lub nowszym, otwieramy – podobnie jak w punkcie 2 – podręczne menu i z niego następnie ikonę Nagrywanie ekranu. Pojawi się dodatkowy przycisk, który pozwoli rozpocząć, a potem zakończyć rejestrację do pliku wideo tego, co się dzieje na ekranie.

Foto: Amarnath Radhakrishnan z Pixabay.

Czytaj więcej: Nie daj się zhakować. 5 prostych zasad bezpieczeństwa.
Czytaj więcej: [TEST] Oppo Reno 4 – stylowy i komfortowy smartfon z dobrym wyświetlaczem.

Podziel się artykułem