Jak zmierzyć odległość w Mapach Google? Dobre przed każdą wycieczką

wycieczka w górach jaka odległość

Maj to idealny czas na piesze, rowerowe lub samochodowe wyprawy – jakie kto lubi. Warto je wcześniej zaplanować, w tym dowiedzieć się, jaki dystans mamy do pokonania.

W Mapach Google znajduje się bardzo przydatna funkcja pozwalająca szybko sprawdzić długość trasy, którą zamierzamy pokonać pieszo lub za pomocą dowolnego środka komunikacji. Funkcja Zmierz odległość, o której tu mówimy pozwala sprawdzić – co bardzo ważne – nie tylko odległość między dwoma punktami na mapie w linii prostej, ale również długość skomplikowanej trasy. Może nią być np. spacer wzdłuż brzegu jeziora albo szlakiem górskim do schroniska od miejsca, gdzie zostawiliśmy samochód.

Funkcję Zmierz odległość znajdziemy albo w oknie przeglądarki na komputerze, kiedy otworzymy stronę z Mapami Google, albo w aplikacjach Mapy Google w wersjach dla systemów Android i iOS.

Na komputerze, by zmierzyć odległość w Mapach Google, klikamy zatem za pomocą myszy w miejsce na mapie, od którego chcemy mierzyć odległość, trzymając równocześnie przycisk CRTL. Otwiera się menu lokalne, z którego wybieramy funkcję Zmierz odległość. Za pomocą kolejnych kliknięć myszą na mapie zaznaczamy trasę na mapie. W dodatkowym oknie pojawia się informacja o długości trasy, którą zamierzamy pokonać.

Na komórkach wygląda to podobnie. Najpierw „stawiamy” na mapie pinezkę – w wybranym miejscu dłużej trzymamy palec. Następnie wybieramy z paska, który się pojawi polecenie Zmierz odległość. Wyznaczamy odcinek do zmierzania, przesuwając całą mapę – robiąc, to jesteśmy informowani, jak daleko „oddalamy” się od punktu startowego, czyli naszej pinezki na mapie.

Mamy tutaj dodatkowy przycisk Dodaj punkt, który pozwala – podobnie jak na komputerze – rysować bardziej skomplikowane trasy.

Foto: Junko/Pixabay.

Czytaj więcej: Nowy iPhone SE 2022. Jakie ma wady i zalety?
Czytaj więcej: Jak zrobić zrzut ekranu w smartfonie z Androidem? Trzy techniki – powstanie zdjęcie lub film.

Podziel się artykułem