Rolls-Royce Spectre – rozpoczynają się testy pierwszego elektryka legendarnej marki

Rolls-Royce Spectre

Piekło zamarzło. Rolls-Royce, najbardziej znany na świecie producent wielkich superluksusowych limuzyn, poinformował o rozpoczęciu testów drogowych pierwszego w jego historii w pełni elektrycznego samochodu. Podał też jego nazwę – Rolls-Royce Spectre – i pokazał kilka jego zdjęć.

Charles Rolls, jeden z dwóch ojców-założycieli luksusowej brytyjskiej marki obok Henry’ego Royce’a, był wyjątkowym wizjonerem. W kwietniu 1900 roku testował elektryczny samochód amerykańskiej marki Columbia. 

– Samochód elektryczny jest idealnie cichy i czysty. Nie śmierdzi, nie ma tu też wibracji i powinien stać się bardzo użyteczny, gdy będzie można zorganizować sieć stacji ładowania – komentował przejażdżkę elektrykiem twórca wyjątkowej brytyjskiej marki.

Dodał też wtedy, że jego zdaniem czas samochodów elektrycznych jeszcze nie nadszedł. Zajmie lata – prorokował – zanim staną się użyteczne.

I właśnie to się dzieje – powiedział z kolei teraz Torsten Müller-Ötvös, szef Rolls-Royce’a, informując o rozpoczęciu testów drogowych przez nowy samochód jego marki. Do tego wyjątkowy.

Ponad sto lat po wypowiedzi Charlesa Rollsa dotyczącej elektrycznych samochodów, na drogi wyjeżdża Rolls-Royce Spectre – nowa superlimuzyna spod legendarnej marki. Tym razem w pełni elektryczna.

– To nie jest prototyp – podkreślał Müller-Ötvös. Na drogi wyjadą bliskie produkcyjnej wersji testowe egzemplarze Rolls-Royce Spectre. Bedą testowane na różnych drogach i w różnych miejscach świata, przejadą łącznie 2,5 mln km. Wszystko po to, by produkcyjne już egzemplarze kiedy trafią do pierwszych klientów w czwartym kwartale 2023 roku, były – jak to zawsze u Rolls-Royce’a – dopracowane w każdym najmniejszym szczególe.

Szef brytyjskiej firmy powiedział też jeszcze jedną ważną rzecz. Zapowiedział, że do 2030 wszystkie samochody jego marki będą miały napęd elektryczny.

Niestety, nie ujawnił żadnych szczegółów o modelu Spectre – poza jego nazwą i zapewnieniem, że będzie wyjątkowy. Pokazał tylko kilka jego zdjęć – ale w kamuflażu mocno kryjącym szczegóły bryły.

Jedno jest pewne – skoro Rolls-Royce przesiada się na napęd elektryczny, to faktycznie w motoryzacji mamy już przełom.

Foto: Rolls-Royce.

Czytaj więcej: Chcesz mieć Volvo ze skórą w środku? To się musisz pospieszyć.
Czytaj więcej: Tesla zaraz będzie miała dwie wielkie fabryki i wyprodukuje 1,3 mln aut.

Podziel się artykułem