Kurier zostawi paczkę w Twoim samochodzie. Nowy pomysł Forda

ford hermes

Brytyjski oddział Forda razem ze spółką kurierską Hermes UK rozpoczęły pilotażowy projekt dostarczania zakupów internetowych do… bagażnika samochodu.

Paczka do odebrania z paczkomatu, Żabki, stacji benzynowej czy kiosku Ruchu – możliwości dzisiaj jest naprawdę sporo. I możliwe, że do tej listy niedługo dojdzie jeszcze jedna możliwość.

Ford w w wybranych regionach Wielkiej Brytanii razem z firmą kurierską Hermes UK uruchomił pilotażowy projekt Bezpieczna dostawa do pojazdu (Secure Delivery to Vehicle). Polega on na dostarczeniu paczki z zakupami przez kuriera bezpośrednio do bagażnika samochodu osoby, która złożyła zamówienie w sklepie internetowym.

Co ważne, przy tej dostawie obecność właściciela pojazdu nie jest potrzeba – kurier sam otworzy samochód a potem go zamknie.

Jak to możliwe? Kluczowa jest tutaj aplikacja FordPass, którą amerykański producent oferuje do rosnącej liczby swoich pojazdów od 2017 roku. Pozwala on sprawdzać stan pojazdu na odległość za pomocą smartfonu oraz dodatkowo między innymi otwierać i zamykać drzwi w samochodzie.

Podczas zakupów internetowych zatem u wybranych sprzedawców detalicznych, którzy biorą udział w programie pilotażowym Forda i spółki Herme, standardową opcją wysyłki jest „dostawa do samochodu”, wraz z podaniem szczegółów dotyczących lokalizacji pojazdu.

Gdy doręczyciel znajdzie się bliżej niż 300 metrów od samochodu odbiorcy, w aplikacji Hermes wyświetlana jest dokładna jego lokalizacja. Następnie kurier podchodzi do samochodu, skanuje kod kreskowy na paczce klienta, aby stworzyć jednorazowy token, odblokowujący pojazd. Dzięki niemu może odryglować bagażnik i pozostawić tam bezpiecznie przesyłkę.

Potem zamyka samochód za pomocą aplikacji. Jeśli jednak tego nie zrobi, zamki ryglują się automatycznie w ustalonym czasie.

Ford i Hermes UK liczą na to, że w miarę rozwoju projektu pilotażowego uda się zwiększyć liczbę chętnych i rozszerzyć jego zakres, np. oferując zwroty przesyłek za pośrednictwem pojazdu. 

Jeżeli to wypali, to usługa zawita również na inne rynki. Niewykluczone, że w przyszłości będzie również możliwa dostawa nie tylko do samochodów marki Ford, ale i innych, które oferują aplikacje dla właścicieli aut o podobnej funkcjonalności jak FordPass.

Foto: Ford/Hermes UK.

Czytaj więcej: Dzisiaj zamawiasz, dzisiaj odbierasz. Nowa usługa InPost.
Czytaj więcej: Transcend DrivePro 10 – malutki wideorejestrator Full HD o niemałych możliwościach.

Podziel się artykułem