Samsung Galaxy Watch Active 2 wkrótce zmierzy Ci ciśnienie krwi. Ale najpierw musi się na to zgodzić Minister Zdrowia

pomiar cisnienia krwi galaxy watch active 2

W zegarkach Galaxy Watch Active 2 znajduje się czujnik pozwalający mierzyć ciśnienie krwi. Brakowało jednak stosownej aplikacji, która z niego korzysta. Już jest, ale problemem jest jeszcze zgoda odpowiedniego państwowego organu na jej wykorzystanie.

Polskie prawo mówi wyraźnie – sprzęt medyczny służący do przeprowadzania medycznych pomiarów, w tym ciśnienia krwi, musi być zatwierdzony do użycia przez odpowiednie służby i laboratoria notyfikowane przez Ministerstwo Zdrowia. Podobne regulacje dotyczą też innych krajów.

I był to główny powód, dla którego funkcja pomiaru ciśnienia krwi w smartwatchach Galaxy Watch Active 2 wprowadzonych na rynek w ubiegłym roku była nieaktywna.

Teraz poinformowano o tym, że aplikację Samsung Health Monitor z funkcją pomiaru ciśnienia krwi zatwierdziło koreańskie Ministerstwo Bezpieczeństwa Żywności i Leków.

Przy okazji dowiedzieliśmy się np., że by zegarek poprawnie mierzył nam ciśnienie, trzeba go najpierw odpowiednio skalibrować – to można zrobić, korzystając z tradycyjnego aparatu do mierzenia ciśnienia krwi. I zabieg ten trzeba powtarzać co miesiąc. Jak to wygląda, widać na poniższym filmie.

Zgoda koreańskiego ministerstwa zdrowia niestety nie znaczy, że i w Polsce będziemy mogli za chwilę cieszyć się z zegarka, który pilnuje naszego ciśnienia krwi.

Na korzystanie z tej aplikacji musi się również zgodzić nasze Ministerstwo Zdrowia. Niestety nie wiadomo jeszcze, czy Samsung będzie starał się o takie zezwolenie i jak długo będzie trwała procedura wydawania zezwolenia.

A cała ta historyjka pokazuje, że rozwój i ekspansja przenośnego sprzętu elektronicznego w kierunku monitoringu naszego zdrowia zaczyna napotykać zupełnie nowe wyzwania – w tym konieczność spełniania rygorystycznych norm prawnych obowiązujących w świecie medycyny. Nie tak szybko więc tradycyjne aparaty do mierzenia ciśnienia krwi znikną z naszych aptek.

Foto: Samsung.

Czytaj więcej: Hand Wash – Samsung ma aplikację na smartwatcha, która pomaga dbać o higienę w czasach koronawirusa.
Czytaj więcej: Dlaczego Huawei P40 Pro i P40 Pro Plus nie mają ekranów 120 Hz a Samsung takie ma?

Podziel się artykułem