Kwarantanna przez sześć tygodni. Wcześniejszy jej koniec to „stosy ciał” – ostrzega Bill Gates

bill gates

Bill Gates nie podziela optymistycznej wizji prezydenta Donalda Trumpa, że Amerykanie mogą zakończyć kwarantannę już na Wielkanoc. Jego zdaniem powinna ona potrwać dłużej – sześć tygodni albo jeszcze więcej.

– Trudno jest powiedzieć ludziom „Hej, idź do restauracji, kupuj nowe domy, ignoruj stos ciał w kącie. Chcemy, żebyś nadal wydawał, bo gdzieś jest polityk, który uważa, że liczy się tylko wzrost PKB – powiedział twórca Microsoftu w wywiadzie dla serwisu TED.

To bardzo ostre słowa z wyraźną aluzją wobec Trumpa, który najpierw długo przekonywał Amerykanów, że koronawirus to niewielkie zagrożenie, a ostatnio zaczyna mówić, że może już na Wielkanoc w USA wróci prawie normalne życie. Trzeba będzie tylko bardziej narażonych na ciężki przebieg Covid-19 zamknąć w domach.

Gates, który o nieuchronności pandemii mówi od ładnych kilku lat, odrzuca taki pogląd. Uważa, że zbyt szybkie zniesienie ograniczeń rządowych byłoby nieodpowiedzielne. Świadom jest przy tym faktu, że one rujnują gospodarką.

– Ich wpływ na gospodarkę jest naprawdę dramatyczny. Nic takiego nie zdarzyło się dotąd w naszych czasach. Ale odbudowa gospodarki to bardziej odwracalna rzecz niż przywrócenie ludzi do życia. Akceptujemy więc ból w wymiarze ekonomicznym – ogromny ból – aby zminimalizować cierpienie związane z chorobą i śmiercią – argumentował.

Słowa Billa Gatesa w kwestii epidemii koronawirusa możemy potraktować bardzo poważnie – wie co mówi. O groźbie pandemii mówił od lat.

– Jeżeli w ciągu najbliższych kilku dekad coś zabije 10 mln osób, to najprawdopodobniej będzie to wysoce zaraźliwy wirus, a nie wojna – stwierdził w 2015 roku.

Na badania związane z opracowaniem nowych leków i szczepionek Bill Gates i jego żona Melinda od dawna wydają setki milionów dolarów – w ramach ich fundacji. Gatesowie są zdecydowanie jednymi z największych filantropów naszych czasów. Ich fundacja wspiera też walkę z epidemią koronawirusa – kilka tygodni temu przekazała 100 mln dolarów na walkę z epidemią koronawirusa, w tym na badania nad szczepionkami.

W wywiadzie Gatesa dla TED pojawił się też wątek optymistyczny. Jego zdaniem poważne ograniczenia w USA związane z epidemią potrwają może tylko sześć tygodni. To jednak zależy od tego na ile poważnie rządowe zalecenia będą przestrzegane. Im lepiej, tym krótszy będzie okres zbiorowej kwarantanny.

I to samo z pewnością dotyczy również Polski.

Foto: GatesNotes – The Blog of Bill Gates.

Czytaj więcej: Polacy szyją maseczki dla lekarzy i drukują przyłbice. Akcja społeczna się rozkręca. Ty też możesz pomóc.
Czytaj więcej: Pandemii będzie więcej. Wielu z nas może dożyć do następnej.

Podziel się artykułem