Polacy szyją maseczki dla lekarzy i drukują przyłbice. Akcja społeczna się rozkręca. Ty też możesz pomóc

maseczki dla lekarzy

Wystarczyło kilka pierwszych rozpaczliwych wezwań szpitali o brakujące im maski, rękawiczki, kombinezony i przyłbice, by Polacy zaczęli za darmo – w domach i w firmach – szyć i produkować to, czego brakuje lekarzom.

14 marca Natalia Wiśniowska wrzuciła posta z propozycją szycia maseczek dla lekarzy na facebookowej grupie „Krakowskie Dziewuchy”. 

– Odezwała się do mnie Rzeczniczka Prasowa Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego i zapytała, czy nie znam kogoś, kto by im przekazał trochę maseczek. Sama nie szyję, nie umiem szyć, więc zapytałam w grupie, czy ktoś mógłby pomóc. Zrobiła się burza, więc żeby okiełznać komunikacyjny chaos stworzyłam grupę „Maseczki dla krakowskich medyków”. Odezwała się do mnie z chęcią pomocy Aleksandra Tomaszewska. W jeden wieczór miałyśmy już 400 osób w grupie. A następnego dnia już pierwsze maseczki w Szpitalu Żeromskiego, a poniedziałek w Dziecięcym – opowiada.

Minęło kilka dni, w trakcie których inicjatywa kilkakrotnie się rozrosła. Na grupie Maseczki dla krakowskich medyków we wtorek rano było już niemal 6 tys. członków. Woluntariuszki i woluntariusze po domach uszyli już blisko 10 tys. maseczek, z czego 7 tys. trafiło do placówek medycznych. 

– W tydzień zrobiliśmy chyba 13 dostaw, a zapotrzebowanie zgłasza kilkadziesiąt placówek – dodaje Natalia Wiśniowska.

Akcję wspierają motocykliści z grupy „Motomikołaje Kraków” – to oni głównie teraz odbierają i rozwożą maseczki i będą to robić dalej mimo wprowadzonych kolejnych obostrzeń, ponieważ mają zezwolenie na poruszanie się.

Natalia Wiśniowska apeluje do dziewczyn o ostrożność w trakcie przekazywania maseczek. Przy czym dotyczy to zarówno spełnienie zasad higienicznych, jak i uwagi, komu przekazuje się maseczki dla lekarzy. Niestety, pojawili się już oszuści, którzy próbują odbierać maseczki szyte przez woluntariuszki i potem sprzedawać je na Allegro…

Akcja z maseczkami rozlewa się na całą Polskę

Na Facebooku działa też grupa „Polskie krawcowe uszyją maseczki ochronne dla służby zdrowia”. Koordynuje szwaczki, które mogą wspomóc akcję, szpitale które potrzebują pomocy i firmy, które mogą im przekazać materiały, albo też profesjonalne szwalnie, które bezpłatnie mogą włączyć się w program wsparcia polskich lekarzy.

W akcję włączonych jest już 700 szwaczek z całej polski i rosnąca liczba zakładów krawieckich i szwalni. Potrzebuje placówki medyczne powinny wysłać zapytanie na mejla polskiekrawcowewakcji@gmail.com. Szyte są trzy rodzaje maseczek: bawełniane z kieszonka na filtr, a także z włókniny i flizeliny.

Kilka dni temu krawcowe uruchomiły internetową zbiórkę pieniędzy na program szycia maseczek dla lekarzy i personelu medycznego.

Jak nie umiesz szyć, to możesz pomóc, przekazując chociaż pieniądze na wsparcie tego projektu.

W Warszawie też szyją maseczki i robią przyłbice na drukarkach 3D

Akcja produkcji brakującej odzieży i sprzętu ochronnego prowadzona jest też w Warszawie i na Mazowszu. Grupę inicjatywno-pomocową „Maseczki dla warszawskich medyków” założyli pięć dni temu Katarzyna Pikul, Agnieszka Adamska i Jakub Oficjalski.

– Uruchomiliśmy szycie maseczek bawełnianych z własnych zasobów oraz druk przyłbic przy pomocy technologów i drukarzy z Cetrum Druku 3D oraz osób posiadających prywatnie drukarki 3d. Grupa współpracujących dynamicznie się powiększa, włącza się coraz więcej prywatnych osób trudniących się tym rodzajem druku i dostawców surowców, a także drobne warsztaty krawieckie, szwaczki i amatorzy szycia – mówi Katarzyna Pikul.

By kontynuować, woluntariusze z Mazowsza potrzebują jednak materiałów. – Tkaniny bawełnianej gramatura 170 g, może być też satyna bawełniana, kolor nie ma znaczenia. Do tego tasiemki bawełniane, tzw. jodełki, szerokości 1-2cm, druciki do wszywania w maseczki na nosek. A jeśli chodzi o przyłbice, to szukamy gumy ciążowej z dziurkami szerokość 20 mm oraz filamentu do drukarek PETG, średnica 1,75 mm – mówi Katarzyna Pikul.

Maseczka medyczna – przepis dla każdego z Łodzi

Inicjatywa szycia maseczek dla lekarzy pojawiła się też w Łodzi. Tam założono na facebooku grupę „Łódzkie szyje maseczki dla służby zdrowia”. Na niej między innymi instrukcja, jak uszyć maseczkę – warto ten przepis powielać.

Foto: Zdjęcia kolorowych maseczek z grupy „Maseczki dla krakowskich medyków”. Przepis na maseczkę z grupy „Łódzkie szyje maseczki dla służby zdrowia”.

Czytaj więcej: Pandemii będzie więcej. Wielu z nas może dożyć do następnej.
Czytaj więcej: Chlorochina – ostrożnie! Trump poleca lek na koronawirusa, który już w niewielkim przedawkowaniu może być śmiertelny.

Podziel się artykułem

One thought on “Polacy szyją maseczki dla lekarzy i drukują przyłbice. Akcja społeczna się rozkręca. Ty też możesz pomóc

Comments are closed.