Sony Playstation 5 kontra Xbox Series X. Jak bardzo różnią się te konsole i którą wybrać?

xbox series x playstation 5

Znamy już najważniejsze parametry techniczne nadchodzących konsol Sony i Microsoftu. Różnice techniczne pomiędzy nimi na pewno nie są tak duże, by głównie nimi kierować się przy ich przyszłym zakupie.

Obydwie konsole zbudowane są z wykorzystaniem podobnych kluczowych podzespołów.

Dostawcą tego co najważniejsze, czyli procesora i kart graficznej, jest ten sam producent i już tylko z tego powodu trudno się spodziewać, by pod względem wydajności całego sprzętu były jakieś drastyczne różnice pomiędzy Playstation 5 a Xboxem Series X.

Niemniej widać nieco inne podejściu do tej wydajności. Microsoft ma trochę szybszy procesor i bardziej wydajną kartę graficzną. Sony próbuje to kompensować wyraźnie szybszym dyskiem SDD. W sumie może to dać porównywalny efekt, choć osiągnięty nieco innymi technikami.

Tak na marginesie, to fakt zbudowania nowych konsol z podobnych kluczowych komponentów jest ułatwieniem dla producentów gier. W nieodległej przyszłości możemy więc zakładać, że jeszcze więcej będzie tytułów działających na różnych platformach sprzętowych.

 PlayStation 5Xbox Series X
ProcesorAMD Zen 2, 3,5 GHz, 8 rdzeniAMD Zen 2, 3,8 GHz, 8 rdzeni
Karta graficznaAMD RDNA 2, 36 jednostek CU, 10,28 teraflopówAMD RDNA 2, 52 jednostki CU, 12 teraflopów
RAM16 GB16 GB
Pamięć na dane825 GB – transfer 5,5 GB/s1 TB – transfer 2,4 GB/s
Dysk optyczny4K Ultra HD Blu-ray4K Ultra HD Blu-ray
Obsługa 4K/8KTak/TakTak/Tak
HDRTakTak

Jaką konsolę wybrać – Playstation 5 czy Xbox Series X?

Na to pytanie wbrew pozorom, odpowiedź wcale nie musi być trudna. Przynajmniej dla tych osób, które już teraz mają konsolę Microsoftu lub Sony. Dla nich wybór kolejnego produktu ich wybranej już wcześniej firmy nie powinien być problemem. Wiedzą jakich gier można się spodziewać. Wiedzą też, jakie gry już mają i cieszy ich myśl, że będą mogli je odpalić również na nowym sprzęcie.

Ci którzy konsoli nie mają, też powinni patrzyć na wybór nowego modelu głównie pod kątem gier, jakie zostaną do niego przygotowane.

Informacji na ten temat będzie coraz więcej. Trzeba wybrać taką platformę, która proponuje nam tytuły najbardziej odpowiadające naszym gustom.

Znaczenie przy wyborze nowej konsoli będzie też miała ich cena oraz związane z nią promocje.

Tak więc w sumie dostępność ważnych dla nas gier, cena i promocje powinny kierować głównie wyborem nowego sprzętu do grania, a nie różnice sprzętowe – te są tutaj jednak drugorzędne. 

Czytaj więcej: Microsoft Xbox Series X. Znamy pełną specyfikację. To będzie naprawdę potężna maszyna.
Czytaj więcej: Super Mario w świecie prawdziwych klocków. LEGO I Nintendo tworzą grę, jakiej jeszcze nie było.

Podziel się artykułem