We Włoszech brakuje respiratorów. Fiat i Ferrari chcą pomóc w ich produkcji

siare respirator

W czwartek we Włoszech intensywną opieką medyczną objętych było już 2498 pacjentów zarażonych koronowirusem. Rząd prosi głównego producenta respiratorów, by zwiększył ich produkcję.

We Włoszech jest już więcej ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa niż w Chinach. Do czwartku zmarło tam 3405 osób (427 więcej niż w środę), a zarażonych jest ponad 41 tys. – dzień wcześniej było 35713.

Równocześnie rośnie liczba chorych wymagających intensywnej opieki medycznej, w tym wspomagania oddychania za pomocą respiratora. W ciągu doby ich liczba wzrosła o 241 osób.

Rząd poprosił więc już jakiś czas temu największego producenta respiratorów we Włoszech, firmę Siare Engineering z Crespellano pod Bolonią, by zwiększyła ich produkcję ze 150 sztuk miesięcznie do 500. Inżynierowie spółki robią co mogą, ale respirator jest bardzo skomplikowanym urządzeniem i nie jest łatwo tak szybko podnieść jego produkcję.

W czwartek – jak donosi Reuters – Siare otrzymało dość niezwykłą propozycję pomocy. Z zarządem spółki spotkali się wysłannicy Fiata i Ferrari. Obydwie firmy chcą pomóc w produkcji respiratorów – nie mają doświadczenie w produkcji sprzętu medycznego, ale potrafią montować skomplikowane układy elektroniczne i pneumatyczne, co ma fundamentalne znaczenie przy produkcji respiratorów.

W grę wchodzą dwie opcje. Albo koncerny motoryzacyjne przyślą swoich inżynierów i techników do fabryki Siare, by tam zwiększyć ich produkcję, albo jej część zostanie przeniesiona do zakładów Fiata i Ferrari. Rozważana jest przy tym legendarna fabryka Ferrari w Maranello, która mieści się niedaleko siedziby producenta respiratorów.

Kluczowe decyzje mają ponoć zapaść w ciągu najbliższych godzin. A w produkcję respiratorów chce też włączyć się spółka Marelli, jeden z największych na świecie producentów części do samochodów.

Foto: Siare Engineering.

Czytaj więcej: Imponujący pokaz możliwości Chin. W miesiąc producent samochodów został największym producentem masek.
Czytaj więcej: Koronawirus może nawet trzy dni przeżyć na Twoim telefonie. Jak bezpiecznie zdezynfekować komórkę?

Podziel się artykułem