Za niecały miesiąc zaginany Huawei Mate X trafi sklepów. Cena? Absurdalnie wysoka

huawei mate x

Sprzedaż Huwaei Mate X, jednego z najbardziej zaawansowanych smartfonów świata, rozpocznie się 15 listopada – na początku w Chinach. Firma wyceniła nowe urządzenie na niecałe 17 tys. juanów, czyli około 2400 dolarów.

Huawei Mate X to z pewnością niezwykły telefon. Wyróżnia go zaginany na zewnątrz ekran, który po rozłożeniu ma 8 cali a po złożeniu dzieli się na dwa – jeden o przekątnej 6,6 cala, drugi 6,38 cala.

Do tego między innymi wydajny procesor Kirin 980, modem sieci 5G oraz duża bateria 4500 mAh obsługującą szybką ładowarkę o mocy 55 W.

W wersji z 8 GB RAM i 512 GB pamięci na dane za ten telefon trzeba będzie zapłacić w Chinach aż 17 tys. juanów, czyli około 2400 dolarów. W praktyce oznacza to, że w Polsce, jeżeli ten telefon się tu pojawi, będzie kosztował ponad 10 tys. zł.

Nie wiemy jednak kiedy to się stanie. W Europie i w Stanach smartfony Huawei przestały być hitem, kiedy Trump wpisał chiński koncern na czarną listę, zakazując amerykańskim firmom współpracy z nim. Przez to w nowych smarftonach Huyawei nie znajdziemy Androida w pełnej i najnowszej wersji oraz wielu fabrycznie instalowanych aplikacji Google’a. A bez tego przeciętny Europejczyk lub Amerykanin nie jest w stanie wyobrazić sobie atrakcyjnej komórki.

Dlatego Chińczycy nie spieszą się z debiutem Huawei Mate X na innych rynkach poza Chinami, gdzie Google tak bardzo do szczęścia nie jest potrzebne. Nie spieszą się również dlatego, że cały czas liczą na to, że Trump skreśli ich z czarnej listy i biznes znowu zacznie im się kręcić na Zachodzie. Mają ku temu przesłanki – ustalenia odnośnie Huawei mogą być częścią negocjowanej cały czas przyszłej umowy handlowej USA-Chiny.

Do tego czasu Mate X będzie funkcjonował w Europie i w Stanach głównie jako efektowny przykład możliwości chińskiego koncernu.

Foto: Huawei.

Czytaj więcej: Huawei Mate 30 i Mate 30 Pro. Nowe telefony Chińczyków bez usług Google. Kto to kupi?
Czytaj więcej: Huawei dostał kolejne 90 dni od Amerykanów. Trzeciego aktu łaski może już nie być.

Podziel się artykułem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*