Huawei dostał kolejne 90 dni od Amerykanów. Trzeciego aktu łaski może już nie być

huawei mate x

Huawei od maja może współpracować z amerykańskimi firmami wyłącznie dzięki tymczasowemu zezwoleniu rządu USA. To zostało właśnie przedłożone o kolejnych 90 dni.

Przypomnijmy, w maju administracja Donalda Trumpa umieściła drugiego na świecie producenta smartfonów na specjalnej liście, zakazując tym samym amerykańskim firmom na współpracę z nim. Gdyby ten zakaz był ściśle i od razu przestrzegany, Huawei nie mógłby już np. sprzedać żadnej nowej komórki z amerykańskim Androidem a jego sprzedany sprzęt nie byłby już aktualizowany.

Chińczykom jednak, i wspierającym ich niektórym dużym amerykańskim korporacjom, udało się przekonać Trumpa, by dać Huawei czasowe zezwolenie na współpracę z firmami z USA. Takie zostało przyznane na trzy miesiące i właśnie miało wygasnąć. W poniedziałek jednak amerykański Departament Handlu poinformował o przedłużeniu specjalnej licencji dla Huawe o kolejne 90 dni – do 17 listopada.

Do tego czas zatem Huawei może między innymi kupować podzespoły od amerykańskich firm i współpracować z Google, a więc np. sprzedawać nowe telefony z Androidem. I wielu wydaje się, że ten stan rzeczy będzie trwał również po 17 listopada – Amerykanie zapewne wydadzą kolejne tymczasowe zezwolenie na współpracę z chińskim gigantem.

Jednak nie jest to takie pewne. Oświadczenie Departamentu Handlu wydane w związku z wydaniem nowej tymczasowej licencji mówi wyraźnie, że wydano ją wyłącznie w celu umożliwienia odejścia Amerykanom i ich firmom od sprzętu Huawei.

Departament Handlu zaznaczył poza tym, że na czarną listę dopisał od maja 46 nowych osób i organizacji powiązanych z Huawei – współpraca z nimi również może odbywać się wyłącznie na warunkach zawartych w nowym tymczasowym zezwoleniu.

Tak więc przyszłość Huawei w kontekście jego współpracy z amerykańskimi firmami wcale nie jest oczywista. Nadal istnieje realna groźba, że chiński gigant zostanie odcięty od amerykańskiej technologii, co teraz wydaje się, że byłoby dla niego bardzo bolesne. Straciłoby też wielu konsumentów – trudno wyobrazić sobie teraz świat smartfonów bez kolejnych urządzeń Huawei korzystających z Androida i elektroniki wytwarzanej np. przez Intela.

Foto: Huawei.

Czytaj więcej: Telewizor Honor Vision pierwszym sprzętem Huawei z nowym systemem operacyjnym HarmonyOS.
Czytaj więcej: Trump strzela w Huawei. Co to oznacza dla nas? 6 najważniejszych pytań i odpowiedzi.

Podziel się artykułem