Internet z sieci Starlink już w połowie przyszłego roku? Są pierwsze informacje o cenie

starlink

Kosmiczna sieć satelitów Starlink rozsiewająca internet z orbity dla każdego może zacząć już działać w połowie przyszłego roku. Na początku w USA. Będzie też znacząco rozbudowana i cenowo atrakcyjna.

Gwynne Shotwell, dyrektor operacyjna SpaceX i prawa ręka w tej firmie Elona Muska ujawniła kilka interesujących szczegółów dotyczących budowy i przeszłości sieci Starlink. Po pierwsze powiedziała, że internet z kosmosu do pierwszych amerykańskich klientów Starlink powinien dotrzeć już w połowie przyszłego roku.

By to się stało, SpaceX musi z powodzeniem wystrzelić jeszcze od sześciu do ośmiu rakiet Falcon 9 z ładunkami satelitów Starlink. W maju, w trakcie pierwszej tego rodzaju misji, na orbicie umieszczono 60 satelitów. Kolejny lot odbędzie się może jeszcze w październiku, a do końca roku SpaceX chce przeprowadzić jeszcze 3-4 takie misje. W sumie w ciągu najbliższego roku zamierza wystrzelić nawet ponad tysiąc satelitów Starlink.

To wystarczy, by sieć zaczęła rozsyłać internet do pierwszych amerykańskich klientów w połowie przyszłego roku. Zwłaszcza, że – jak powiedziała Gwynne Shotwell – SpaceX zakończył też już prace nad specjalnym terminalem, którego otrzyma każdy, kto będzie chciał korzystać z internetu rozsiewanego przez sieć Starlink.

Starlink – nawet 30 tys. satelitów

Gwynne Shotwell przypomniała też, że SpaceX złożył w październiku wniosek do Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego o przydział częstotliwości radiowych dla… 30 tys. dodatkowych satelitów Starlink. To dużo więcej od 12 tys. planowanych wcześniej, dla których niezbędne już zgody otrzymał do amerykańskiej Federalnej Komisji Łączności.

W sumie sieć Starlink może składa się wiec nawet z 42 tys. satelitów. Liczba to ogromna, biorąc pod uwagę, że od 1957 roku do dzisiaj ludzkość wystrzeliła na orbitę około 8,5 tys. różnych obiektów.

Gwynne Shotwell twierdzi jednak, że tak duża liczba satelitów będzie wystrzeliwana stopniowo, i im będzie ich więcej, tym więcej usług związanych z szybki Internetem będzie oferował SpaceX. No i oczywiście nie tylko w Stanach ale na całym świecie.

Starlink – a co z ceną?

Dyrektor operacyjna SpaceX nie podała co prawda ceny za internet rozsiewany przez Starlink dla zainteresowanego nim Amerykanina, ale powiedziała, że na rynku podobne, ale dużo wolniejsze, rozwiązania są oferowane teraz za 80 dolarów. Oferta sieci Starlink będzie tańsza czy droższa? Tego nie wiemy.

Shotwell dodała też, że na świecie ze sprzedażą usług Starlink będzie różnie. Czasem będzie to robić samodzielnie SpaceX, czasem lokalne spółki telekomunikacyjne. Nie wszystko jest tu jeszcze dograne.

Foto: SpaceX.

Czytaj więcej: Francuzi mają już pierwsze zadanie dla swoich nowych sił kosmicznych. Będą pilnowały cennych satelitów.
Czytaj więcej: NASA potwierdza misję Europa Clipper. Sonda poszuka życia na Europie, dużym księżycu Jowisza.

Podziel się artykułem