16 TB – rekordowa pojemność nowych dysków Seagate. Cena jest całkiem rozsądna

Exos X16

Seagate wprowadza właśnie do sprzedaży trzy najbardziej pojemne dyski HDD na świecie pod markami Exos X16, IronWolf i IronWolf Pro. Ich cena nie jest tak wysoka, jak może to sugerować pojemność nowych napędów.

Exos X16 jest adresowany głównie do centrów danych. Modele IronWolf i IronWolf Pro bardziej nadają się do instalacji w serwerach, ale entuzjaści nowych technologii mogą je również zainstalować w zwykłych pecetach.

Exos X16 występuje w dwóch wersjach – z interfejsem SATA lub SAS. IronWolf i IronWolf Pro jest zgodny wyłącznie z normą SATA.

A w środku hel…

Wszystkie nowe dyski mają hermetyczne obudowy wypełnione helem. Przez to, że hel ma siedmiokrotnie niższą gęstość od powietrza, to rozwiązanie pozwala znacząco zmniejszyć zużycie energii przez dysk, temperaturę jego pracy oraz wibracje napędu. To wszystko przekłada się na zwiększenie trwałości dysków i ich pojemności.

Nowe dyski Seagate 16 TB zapisują dane na magnetycznych talerzach wirujących z prędkością 7200 obrotów na minutę, a czas dostępu do danych skrócono w nich do 4,16 ms. Exos X16 jest w stanie je przesyłać z maksymalną stabilną prędkością 261 MB/s; IronWolf Pro 250 MB/s, a IronWolf 210 MB/s. Pierwsze dwa z tych dysków mają pięcioletnią gwarancję, IronWolf na trzy lata.

Dyski można już kupić w amerykańskich sklepach – kosztują najtaniej od 590 dol. (za model IronWolf) do 620 dol. za Exosa, co daje odpowiednio kwoty około 2250 złotych i 2360 zł. Nie wydaje się to ceną specjalnie wygórowaną. W końcu to największe dyski twarde jakie teraz możemy kupić.

Podobnych napędów wkrótce powinno być na rynku jeszcze więcej. Od kilku miesięcy oczekiwany jest dysk 16 TB produkcji Toshiby. Nad takim dyskiem pracuje też Western Digital.

Foto: Seagate.

Czytaj więcej: Kingrow K1 – czyli wraca telefon z wyświetlaczem E Ink. Na jednym naładowaniu pociągnie nawet dwa tygodnie.
Czytaj więcej: Karty microSD 1 TB wkraczają do sklepów. Na początek Amazon, zaraz zapewne Allegro.

Podziel się artykułem