Satelity z internetem sieci Starlink nie podobają się astronomom. Musk ich uspokaja i ma nowy pomysł

Starlink

Astronomowie nie cieszą się specjalnie z wystrzelenia przez SpaceX 60 satelitów mających w przyszłości dostarczać niedrogi internet każdemu mieszkańcowi Ziemi. Elon Musk, szef firmy SpaceX, zapowiada zmiany w ich konstrukcji.

SpaceX rozpoczął z powodzeniem realizację bardzo ambitnego projektu Starlink. Firma chce wystrzelić na orbitę blisko 12 tys. satelitów dostarczających niedrogi internet w każde miejsce Ziemi. 23 maja pierwszych 60 z nich zostało umieszczonych w kosmosie za pomocą rakiety Falcon 9. Wkrótce mają się odbyć kolejne loty. Starlink ma zacząć udostępniać internet na niektórych obszarach Ziemi już w przyszłym roku.

Pierwsze satelity wystrzelone w ramach projektu Starlink zostały zauważone bardzo szybko na orbicie przez profesjonalistów i entuzjastów astronomii – zaraz po wystrzeleniu tworzyły efektowny sznur jasnych, przesuwających się szybko po niebie punkcików.

To jednak zaniepokoiło naukowców. Alex Parker, amerykański astronom, napisał np. na Twitterze, że widocznych satelitów sieci Starlink na niebie może być więcej wkrótce niż gwiazd widzianych gołym okiem.

Swoimi obawami podzielił się z magazynem Forbes Robert Drimmel z obserwatorium astro-fizycznego w Turynie. – Starlink i inne wielkie konstelacje satelitów mogą zrujnować widok nieba dla każdego na Ziemi – powiedział.

Elon Musk uspokaja – Starlink będzie świecił mniej

Elon Musk usłyszał już te głosy. Twierdzi, że satelity Starlink będą niewidoczne dla wszystkich, którzy nie włożą wysiłku w to, by je zobaczyć.

Poza tym powiedział, że poprosi konstruktorów kolejnych satelitów jego sieci, by stały się one jeszcze mniej widoczne – mają odbijać mniej światła słonecznego.

Dodatkowo twórca SpaceX zasugerował, że może rozważyć wystrzelenie teleskopu na orbitę.

Powstał więc nowy problem w eksploracji kosmosu i budowie sieci satelitów. I chyba dobrze, że został zauważony odpowiednio szybko. SpaceX nie jest bowiem jedyną firmą, która chce wystrzelić tak wiele satelitów.

Podobną sieć chce zbudować między innymi Amazon, pracuje też nad nim między innymi brytyjsko-amerykański OneWeb wspierany przez japoński SoftBank. Na orbicie pojawi się więc wiele tysięcy nowych satelitów i dobrze, żeby jednak nie świeciły…

Foto: Vimeo/SatTrackCam Leiden.

Czytaj więcej: Filmy z kosmosu w kosmicznej jakości. 4K i to na żywo.
Czytaj więcej: Dobre i niedrogie Redmi K20 Pro i K20 już po debiucie. Zaraz będą w Polsce, ale pod inną nazwą.

Podziel się artykułem

One thought on “Satelity z internetem sieci Starlink nie podobają się astronomom. Musk ich uspokaja i ma nowy pomysł

  1. Trudno sobie wyobrazić niebo po zawieszeniu 12000 takich śmieci. Astronomie można będzie uznać za sztukę wymarłą.

Comments are closed.