Filmy z kosmosu w kosmicznej jakości. 4K i to na żywo

sen 4K z kosmosu

Brytyjska firma Sen pochwaliła się krótkim filmem jakości 4K przedstawiającym obraz z kamer umieszczonych na satelicie wystrzelonym przez spółkę RSC Energia. Jakość tego filmu jest naprawdę kosmiczna. Być może w takiej jakości zobaczymy też kiedyś lądowanie na Marsie.

Brytyjskiej firmie udało się zbudować platformę wideo transmitującą na żywo obraz z kosmosu na Ziemię w jakości 4K. To pierwsze tego rodzaju rozwiązanie. Jakość obrazu przesłanego z kosmosu jest bardzo duża. W detalach widzimy nie tylko elementy satelity, na którym system wideo firmy Sen został zainstalowany, ale również przesuwającą się pod nim przepiękną Ziemię. Każdy to może zobaczyć, bowiem Brytyjczycy kilkuminutowy fragment wideo umieścili w serwisie YouTube.

Platforma wideo opracowany przez Sen i wystrzelona w kosmos składała się z sześciu kamer wysokiej rozdzielczości i modułu specjalnego komputera, który kierował ich pracą i przetwarzał rejestrowany obraz. Dwie spośród sześciu kamer mogły zmieniać kąt widzenia – Sen jednak nie wyjaśnił w komunikacie prasowym, jak dokładnie ten proces był przeprowadzany.

To rozwiązanie może znaleźć zastosowanie w przemyśle kosmicznym – do monitorowania pracy i stanu technicznego różnego rodzaju pojazdów kosmicznych.

Filmy z kosmosu – dla dobra całej ludzkości

Sen założył w 2008 roku w Londynie Charles Black, entuzjasta badań przestrzeni kosmicznej. Robiąc, to wrócił do swojego pomysłu z 1990 roku. Wtedy, mając 18 lat, wpadł na pomysł, by stworzyć specyficzną kosmiczną telewizję. Miała to być firma, która miała rejestrować materiały wideo w kosmosie i przesyłać je na Ziemię. Stąd też zresztą nazwa firmy – Sen to skrót od Space Exploration Network.

Firma od kilku lat intensywnie pracowała nad budową narzędzi do „kręcenia” filmów w kosmosie. Wśród nich jest działająca już – jak widać – platforma wideo. Sen myśli też o uruchomieniu sieci satelitów z kamerami 4K „nagrywającymi” cały czas Ziemię. Po co? Choćby po to by monitorować, jak zmienia ją efekt cieplarniany. Black bardzo chce, by narzędzia Sen niosły korzyści całej ludzkości.

Na razie zaczynają się nimi interesować firmy realizujące już loty w kosmos. Rosyjska RSC Energia chce zainstalować platformę wideo opracowaną przez Brytyjczyków na kolejnych swoich pojazdach. Niewykluczone też, że kiedyś sięgną po nią kolejni zdobywcy Księżyca lub pierwsi ludzie na Marsie. Zobaczyć transmisję w 4K na żywo z ich lądowań, to byłoby coś.

Foto: Sen.

Czytaj więcej: Myśliwce F-35 w eskorcie dronów XQ-58 Valkyrie. Nowy pomysł amerykańskich wojskowych.
Czytaj więcej: Miejskie elektryczne samochody dla niemal każdego. Volkswagen będzie je produkował na Słowacji.

Podziel się artykułem