Impossible Whopper – hamburger bez mięsa z sieci Burger King. To początek rewolucji

Impossible Whopper

Nie, to nie jest żart primaaprilisowy. Jedna z największych sieci fast-foodów na świecie ma w ofercie hamburgera bez mięsa, który smakuje i pachnie jakby był zrobiony z wołowiny.

Whopper to najczęściej kupowany hamburger Burger Kinga, kojarzy go każdy, kto choć raz odwiedził bar tej popularnej sieci. Teraz pojawiła się jego nowa odsłona – Impossible Whopper.

Kanapkę można już kupić w 59 barach amerykańskiej sieci w USA, w okolicach St. Louis. Jeżeli spotka się z życzliwym przyjęciem klientów trafi do wszystkich placówek Burger Kinga w Stanach, a potem zapewne do restauracji w Europie.

Impossible Whopper to bułka z sezamem, pomidorami, cebulą, sałatą i odrobiną majonezu przyrządzona i usmażona tak samo jak każdy inny Whopper. Różni się jednak tym, że zamiast kawałka krwistej wołowiny mamy w nim roślinny pasztecik smakujący i wyglądający niemal tak samo jak prawdziwe mięso.

To podobieństwo w smaku i wyglądzie jest tak duże, że niemal wszyscy wielbiciele klasycznego Whoppera nie są w stanie go rozróżnić od nowej wersji bez mięsa. Burger King to zresztą przetestował i pochwalił się tym w filmie na YouTube’ie.

Bezmięsny pasztecik stworzyła dla sieci fast-foodów firma Impossible Foods, której celem jest produkcja zdrowej żywności roślinnej w celu jak największego zastąpienia nią posiłków mięsnych – to jest korzystne dla środowiska,  znacząco może między innymi ograniczyć emisję gazów cieplarnianych.

Kluczowy składnikiem paszteciku imitującego burgera jest hem, cząsteczka budująca wielu enzymów, występująca między innymi w hemoglobinie. Hem odpowiada za czerwony kolor krwi oraz w znacznym stopniu smak mięsa.

Impossible Foods produkuje „magiczny” półprodukt na skalę przemysłową, wykorzystując do tego drożdże, którym „wstrzyknięto” wcześniej cząsteczkę hemu pobraną z korzeni soi. Następnie miesza go z innymi roślinnymi składnikami, dużo w tym soi, formuje odpowiednie porcje do hamburgerów, mrozi i wysyła Burger Kingowi. Ten robi z nich Impossible Whoppery – tak samo jak tradycyjne.

Z nowej kanapki zachwyceni powinni być nie tylko ci, którzy z powodów etycznych nie chcą jeść mięsa. Impossible Whopper ma 15 procent mniej tłuszczu i 90 procent mniej cholesterolu niż tradycyjna bułka Burger Kinga z mięsem. Kosztuje przy tym około dolara więcej.

W sumie to początek rewolucji. Teraz to już tylko kwestia niezbyt odległego czasu, kiedy bezmięsne hamburgery staną się istotną pozycją w popularnych fast-foodach. Również w Polsce.

Foto: Burger King.

Czytaj więcej: Robot-ptak z Boston Dynamics przenosi paczki w magazynie. Kolejne etaty wkrótce do likwidacji.
Czytaj więcej: Nowości w poczcie Gmail. Jedna nawet przydatna.

Podziel się artykułem