Koniec produkcji przenośnej konsoli PS Vita. Kolejny wynalazek znika przez smartfony

PS Vita

Sony poinformowało o zakończeniu produkcji konsoli PS Vita. Wprowadzona na miejsce PlayStation Portable (PSP) nie powtórzyła jej rynkowego sukcesu. Sony nie chce też już więcej produkować przenośnych konsol do gier.

W całkiem nieodległej przeszłości przenośna konsola do gier to było coś. Zwłaszcza marki Sony. Kilka lat temu PSP była obiektem westchnień wielu młodych Polaków i częstym prezentem komunijnym. W sumie Japończykom udało się sprzedać na całym świecie ponad 82 mln tych konsol.

PSP jednak się postarzała i po 10 latach produkcji zniknęła z rynku. Na jej miejsce Sony wprowadziło konsolę PS Vita. To był 2011 roku.

PS Vita, mówiąc krótko, inaczej niż PSP sukcesem nie była. Japończykom udało się sprzedać nieco ponad 16 mln sztuk modelu PS Vita. Mało. Kończą więc jej wytwarzanie. Za chwilę też Sony wygasi produkcję kart z grami do konsoli – to potrwa tylko do końca marca.

Słaba sprzedaż konsoli PS Vita to konsekwencja rozwoju smartfonów w ostatnich latach. Ich możliwości stały się na tyle duże, że stały się nie tylko wystarczającym, ale często lepszym sprzętem do mobilnej rozrywki od wynalazku Sony. Poza tym tworzone są na dla nich setki gier, często bardzo zaawansowanych technologicznie. Kupowanie konsoli przenośnej straciło więc sens.

Sony to wie. I dlatego firma nie tylko kończy produkcję PS Vita, ale również nie wprowadza na jej miejsce nowej konsoli przenośnej. Ten rynek dla japońskiego koncernu już umarł.

Foto: Sony.

Czytaj więcej: Karty microSD 1 TB to już nie egzotyka. Dwie pierwsze propozycje w Barcelonie.
Czytaj więcej: Huawei Mate X, czyli wydaje się, że tym razem to nie Apple i nie Samsung wyznaczają nowe standardy.

Podziel się artykułem