Jak robić dobre zdjęcia przeciętnym smartfonem? 5 prostych rad

Jak robić dobre zdjęcia zwykłym smartfonem

Chcesz robić dobre zdjęcia, które Twoi znajomi będą oglądać z przyjemnością? To skorzystaj na początek z poniższych rad. Są zrozumiałe, łatwe do zastosowania i jeżeli już wcześniej ich nie stosowałeś, to dadzą natychmiastowy efekt.

Po pierwsze, czysty obiektyw

Komórkę zwykle nosimy w kieszeni lub w torebce, gdzie łatwo o drobinki kurzu, które przyklejają się do słabo osłoniętego obiektywu lub obiektywów smartfonu. Często się też zdarza, że dotykamy szkieł przybrudzonym palcem. Dlatego przed zrobieniem zdjęcia smartfonem, sprawdźmy czystość obiektywów. Zakurzone? To usuwamy zabrudzenia w najprostszy możliwy sposób – delikatnie chusteczką, lub nawet czystym fragmentem podkoszulka, po wcześniejszym chuchnięciu na obiektyw komórki. Czynność banalna, a czasem może wiele pomóc.

Po drugie, pilnuj horyzontu i nie ucinaj stóp

Istnieje coś takie jak podstawowe zasady kompozycji w fotografii. Sprowadźmy je do kilku najbardziej elementarnych i podstawowych wskazówek. I tak, robiąc fotkę pilnujmy poziomu lub pionu – trzymajmy aparat prosto. Mamy z tym problem? To włączamy funkcję siatki na ekranie – jest w niemal każdym smartfonowym aparacie. Z nią zrobienie fotki, na którym świat się wali w jedną stronę jest naprawdę trudniejsze.

Starajmy się też nie ucinać nienaturalnie postaci, budynków, drzew i wszystkiego innego co fotografujemy. Można np. „skrócić” człowieka mniej więcej o połowę, kadrując postać na wysokości pasa lub nieco wyżej na wysokości piersi, ale fatalnie wygląda jak „utniemy” mu same stopy. Tak samo dziwnie wyglądają np. wieże kościelne bez końcówki dachu lub drzewa „wiszące” w powietrzu, bo jakoś w kadrze nie zmieściła się ziemia.

Profesjonalna edycja zdjęć na tablecie? Tak. Za chwilę będzie Photoshop na iPada. Adobe to potwierdza

Po trzecie, nie ruszaj się, kiedy robisz zdjęcie

To szalenie ważna rada. Chcesz, by zdjęcia były ostre nawet przy słabszym świetle? To robiąc fotkę, nie ruszaj się, trzymaj smartfon stabilnie dwoma rękami, i najlepiej – gdy uruchamiasz migawkę – przez krótką chwilę nie oddychaj. Im mniej ruchu wtedy, tym zwykle lepiej.

Po czwarte, poszukaj dobrego światła

Fotografia to zabawa światłem. Nie ma dobrego światła, to nie ma dobrych zdjęć. Dlatego starajmy się go poszukać. To na pewno czas zachodu i wschodu słońca – to tzw. magiczne chwile. Ciekawe światło pojawia się też nocą na punktowo, ale dość mocno oświetlonych ulicach.

Unikajmy fotografii robionych w ekstremalnym świetle w samo południu i także w ciemności, kiedy mało co widać. Takie fotki zwykle nie są zbyt piękne.

Jeszcze lepsze filmy ze smarftona? Tak, bo będzie może podłączyć zewnętrzny mikrofon

Po piąte, włącz HDR i pobaw się aparatem

Smartfony robią fajne zdjęcia, bowiem od razu po ich pstryknięcie specjalne algorytmy je „upiększają”. Prawie zawsze możemy wpłynąć na ten proces. I tak np. bardzo dobrym pomysłem jest włączenie w aparacie komórki funkcji HDR – zdjęcia z silnie kontrastującymi elementami będą dużo lepsze. Warto też poeksperymentować z lekkim podbiciem kontrastu i kolorów. I prawie zawsze dobrze jest wyłączyć lampę błyskową – jej światło jest koszmarne. Nie bójmy się eksperymentów – łatwo jest przecież wrócić do ustawień domyślnych.

Czytaj więcej: Huawei dołącza do pierwszej ligi. Nowy Huawei Mate 20 Pro to jeden z najlepszych smartfonów na świecie.
Czytaj więcej: Winamp – kultowy odtwarzacz multimedialny wkrótce w całkowicie nowej odsłonie.

Podziel się artykułem