W szczycie sezonu strajki w liniach Ryanair. Podano już ich daty

Ryanair

20 i 24 lipca zastrajkuje część pilotów Ryanaira zatrudnionych w Irlandii. A 25 i 26 lipca odbędą się strajki personelu kabinowego największych tanich linii lotniczych we Włoszech, w Hiszpanii, w Portugalii i w Belgii.

Próbkę tego, co może czekać pasażerów za kilka dni mieliśmy w miniony czwartek. 12 lipca 24-godzinny strajk zorganizowała część irlandzkich pilotów z Irlandzkiego Stowarzyszenia Pilotów IALPA i jej związku partnerskiego FORSA. Ryanair musiał odwołać 30 lotów pomiędzy Irlandią a Wielką Brytanią. Utrudnienia dotknęły 5 tys. pasażerów, większość z nich dotarła jednak do celu innymi połączeniami zorganizowanymi przez przewoźnika, choć z opóźnieniem.

Teraz IALPA, po fiasku kilkugodzinnych negocjacji z zarządem Ryanaira, zapowiada kolejne dwa jednodniowe strajki. Odbędą się 20 i 24 lipca.

Piloci z Irlandii domagają się zmian w polityce płat, umowy precyzującej długość urlopów i dotyczącej transferów załóg pomiędzy bazami Ryanaira w Europie i w Afryce. Chcą też, by do ich rozmów z zarządem włączył się niezależny negocjator. Na to ostatnie żądanie nie zgadza się przewoźnik, proponując w zamian powołanie specjalnej grupy roboczej.

Ryanair bagatelizuje przy tym problem, twierdzą, że strajku pilotów chce tylko 27 proc. z 350 pilotów zatrudnionych w Irlandii.

19 godzin w powietrzu. 11 października zostanie uruchomione najdłuższe połączenie lotnicze na świecie

Strajki personelu kabinowego – kolejny problem linii Ryanair

Zapowiedziane strajki pilotów to nie wszystko. Przerwy w pracy zapowiedziały również związki zawodowe reprezentujące personel kabinowy Ryanaira we Włoszech, w Portugalii, Hiszpanii i Belgii.

We Włoszech przeprowadzą 24-godzinny strajk 25 lipca. W Hiszpanii, Portugalii i Belgii natomiast zorganizowany zostanie 48-godzinny strajk w dniach 25-26 lipca.

Związkowcy domagają się tutaj, by w całej Europie Ryanair zawierał umowy o pracę na podstawie prawa lokalnego, a nie mniej korzystnego prawa irlandzkiego. Chcą też, by wszyscy pracownicy mieli takie same warunki, bez względu na to, czy są zatrudnieni bezpośrednio, czy wynajęci od firmy zewnętrznej. Wysuwane są też żądania płacowe i związane z konkretnymi czynnościami wymaganymi od personelu kabinowego – np. postulowane są zmiany w kwestii sprzedaży biletów loterii Ryanaira na pokładach jego samolotów.

Trudno precyzyjnie powiedzieć, jak duże będą utrudnienia dla pasażerów w związku z planowymi strajkami. Z pewnością jednak dotkną one w wymienionych dniach znaczną liczbę pasażerów irlandzkiego przewoźnika. O tym, czy problem będzie związany również z naszym lotem dowiemy się od przewoźnika – wyśle sms-a lub list elektroniczny.

Czytaj więcej: Nowa funkcja w Skypie. Dość oczywista. Aż trudno uwierzyć, że dodano ją po 15 latach od powstania programu.
Czytaj więcej: Ile FIFA zapłaciła zwycięzcom mundialu w Rosji? I ile dostały nasze orły?

Podziel się artykułem