Adidas i Puma uciekają z Chin do Wietnamu. Wszystko przez Trumpa

Adidas salon

Adidas przenosi coraz większą część produkcji butów z Chin do Wietnamu. Podobne pomysły ma Puma, jego konkurent. Wszystko przez groźbę wojny handlowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

W 2017 roku w Wietnamie wyprodukowano 44 proc. butów Adidasa. Pięć lat wcześniej powstawało ich tam dużo mniej – dokładnie 31 proc. całkowitej produkcji niemieckiego koncernu. Mocno spada natomiast znaczenie fabryk Adidasa w Chinach. Tam znana marka sportowa w ubiegłym roku wyprodukowała tylko 19 proc. butów sygnowanych jej logo, w 2012 roku powstawało tam natomiast 30 proc. butów Adidasa. Takie liczby przedstawił na rocznym zebraniu akcjonariuszy spółki Kasper Rorsted, szef koncernu z bawarskiego Herzogenaurach.

– Nie mogę wykluczyć, że ten trend będzie kontynuowany – dodał.

Powód, dla którego Adidas przenosi produkcję z Chin do Wietnamu jest oczywisty. W czasach silnych napięć handlowych pomiędzy Chinami i USA istnieje ryzyko, że Amerykanie nałożą cła na buty produkowane w Chinach – w tym te, które produkuje Adidas. Lepiej więc przygotować się wcześniej na taki scenariusz i Niemcy właśnie to robią.

Wojna handlowa może wygasić wzrost gospodarczy na świecie – ostrzega EBC

Adidas nie jest tutaj wyjątkiem. Puma, jego rywal, też pracuje na przeniesieniem części produkcji z Chin do Wietnamu i innych atrakcyjnych dla producentów obuwia azjatyckich lokalizacji – głównie Indonezji. Mówił o tym na konferencji prasowej w kwietniu Bjorn Gulden, szef Pumy.

Tłumaczył wtedy, że w Chinach powstaje około jedna trzecia produktów Pumy, przeniesienie wybranej części produkcji zajmuje około roku i że zakłady Pumy w Chinach wiele na tym nie stracą – będę produkować na szybko rosnący chiński rynek.

Czytaj więcej: Getback szukał dojścia do ludzi premiera. Działanie „na granicy prowokacji”.
Czytaj więcej: Jak wybrać najlepszą kartę kredytową? Pogadaj o tym z inteligentnym głośnikiem.

Podziel się artykułem