Amerykański urząd zgodził się, by Musk zbudował sieć satelitów rozsiewających internet

SpaceX Falcon 9

Amerykańska Federalna Komisja Łączności (FCC) wydała w czwartek formalną zgodę na budowę przez spółkę SpaceX Elona Muska globalnej sieci rozsiewającej internet za pomocą blisko 4,5 tys. satelitów. To ważny krok na drodze do jej uruchomienia.

Nowy dokument FCC jest pierwszą zgodą wydaną na budowę systemu szerokopasmowego dostępu do internetu z wykorzystaniem nowej generacji niskoorbitalnych satelitów. Dzięki niemu Komisja, jak napisano w jej komunikacie, wykonała kolejny krok pozwalający zwiększyć dostępność do szybkiego internetu i konkurencję wśród jego dostawców w Stanach Zjednoczonych.

W praktyce decyzja FCC otwiera Muskowi drogę do zbudowania sieci satelitów rozsiewających internet praktycznie do dowolnego miejsca na Ziemi. Z jego „kosmicznego” internetu będą mogli korzystać nie tylko Amerykanie. O pomyśle tym Musk mówi od kilku lat, o stosowne zezwolenie do FCC wystąpiono już w 2015 roku.

Z komunikatu FCC wynika, że sieć będzie składała się z 4425 satelitów – spółka SpaceX otrzymała też odpowiednie częstotliwości, na których będzie pracował nowy system.

Kosmosu z pewnością nie podbijemy. Budżet naszej kosmicznej agencji jest malutki

Jego budowa w zasadzie się już rozpoczęła. Ponad miesiąc temu rakieta Falcon 9 wystrzeliła dwa ważące po 400 kg satelity telekomunikacyjne, które służą do testowania pracy nowej sieci. 2 kwietnia ma zostać wystrzelony kolejny satelita nowego systemu.

Elon Musk mówi, że jego satelitarna sieć dostępu do internetu jest też jednym z elementów szerszego programu podbicia Marsa – być może chodzi o to, że podobny system będzie można w przyszłości zbudować również dookoła Marsa.

Musk z budową nowej sieci widać, że zaczyna się spieszyć. Potwierdzają to ostatnie i planowane wystrzelenia satelitów komunikacyjnych. To może mieć też związek z faktem, że FCC rozpatruje trzy inne wnioski o budowę sieci telekomunikacyjnych z wykorzystaniem technologii satelitarnej – złożyły je spółki OneWeb, Space Norway, and Telesat.

Foto: SpaceX.

Czytaj więcej: Będą dopłaty do czynszu. Nawet kilkaset złotych miesięcznie. Jest projekt nowej ustawy.
Czytaj więcej: Carrefour nie boi się zakazu handlu w niedzielę. Otworzy 100 sklepów osiedlowych i rozwinie sprzedaż internetową.

Podziel się artykułem