Silne spadki na giełdzie w Nowym Jorku. Najgorszy początek kwietnia od 1929 roku. Wszystko przez cła Trumpa

Spadki na giełdzie

Fatalnie rozpoczął się drugi kwartał na amerykańskich giełdach – najgorzej od 1929 roku, kiedy załamanie na giełdzie zainicjowało Wielki Kryzys. Teraz wyprzedaż akcji na giełdzie wywołał przede wszystkim lęk inwestorów przed globalna wojną handlową.

W poniedziałek giełdy w Stanach były otwarte. Indeks Dow Jones Industrial ( DJI) zakończył dzień spadkiem o 1,91 proc., a Nasdaq Composite o 2,74 proc. S&P 500 stracił natomiast 2,23 proc. i jego wartość po raz pierwszy od czerwca 2016 r. zamknęła się poniżej istotnej bariery technicznej – 200-sesyjnej średniej kroczącej.

– To woda na młyn dla sprzedających, oni nie przejmują się informacjami, że fundamenty gospodarki są nadal silne – powiedział dla Reutersa Brian Battle, jeden z dyrektorów w firmie inwestycyjnej Performance Trust Capital Partners z Chicago.

Tanieją spółki technologiczne

Szczególnie słabo w poniedziałek radziły sobie akcje spółek technologicznych. Papiery Amazonu potaniały aż o 5,2 proc. To dlatego, że Donald Trump ponownie zaatakował największego sprzedawcę internetowego na świecie. Zarzucił mu na Twitterze, że rujnuje drobnych sprzedawców i jest obciążeniem dla amerykańskiej poczty.

Ale nie tylko Amazon przeżywał ciężkie chwile na giełdzie. Facebook stracił 2,8 proc, Netflix 5,1 proc., a Alphabet (spółka kontrolująca Google) 2,4 proc.

Facebook – wielki wyciek danych. Jak Trump wygrał wybory

W poniedziałek nadal trwała zła passa notowań Tesli. Producent aut elektrycznych zakończył dzień z 5,1-proc. spadkiem. Przez chwilę jego kurs zniżkował nawet 8 proc., ale potem odrobił część strat po informacji, że produkcja najnowszego samochodu spółki – Modelu 3 – wzrosła do 2 tys. tygodniowo.

Głównym problemem są cła

Najważniejszym powodem wyprzedaży akcji na amerykańskich giełdach w poniedziałek były obawy inwestorów związane z groźbą globalnej wojny handlowej.

W niedzielę Chiny ogłosiły, w odpowiedzi na wcześniejsze działania Waszyngtonu (cła na stal i aluminium), nałożenie ceł na 128 kategorii amerykańskiego importu. Nowe taryfy objęły towary warte ok. 3 mld dol. – głównie są to produkty rolne. O 25 proc. podniesiono np. stawki celne na wieprzowinę, a o 15-proc. taryfy na wino, świeże i suszone owoce, rury stalowe i żeń-szeń.

Wojny handlowej USA-Chiny może nie być. Negocjacje trwają, Chińczycy ustępują

Słabe notowania w Azji i w Europie

Amerykańska wyprzedaż wpłynęła na notowania giełd azjatyckich we wtorek. Giełda w Szanghaju kończyła dzień np. spadkiem o 0,84 proc., a w Tokio o 0,45 proc.

Źle dla inwestorów rozpoczął się też wtorek w Europie. Niemiecki indeks DAX tuż po otwarciu tracił np. 0,8 proc., niewiele lepiej było na giełdzie w Londynie. Nasz indeks WIG20 zaczął tydzień poświąteczny nieznacznie powyżej zera.

Czytaj więcej: Mocarstwowe plany PKP Cargo. Nowy prezes mówi o zagranicznych przejęciach.
Czytaj więcej: Możliwa fuzja Renault-Nissan. Powstanie jedna z trzech największych firm motoryzacyjnych na świecie.

Podziel się artykułem