Facebook tonie na giełdzie. Akcje tanieją o ponad jedną czwartą

Facebook

To rekordowy spadek w historii nie tylko Facebooka, ale całej amerykańskiej giełdy. Nigdy wcześniej, akcje żadnej spółki z USA nie straciły w jeden dzień na wartości ponad 200 mld dol., a właśnie to zdarzyło się w czwartek spółce Meta Platforms Inc. – a więc Facebookowi po zmianie jego nazwy.

Amerykańscy inwestorzy rzucili się do panicznej wyprzedaży akcji spółki kontrolującej największe medium społecznościowe świata po tym, jak Zuckerberg w środę wieczorem sprzedał im razem z kolegami kilka ponurych liczb i informacji zwartych w najnowszym raporcie kwartalnym spółki lub z nim związanych. 

Po pierwsze, średnia dzienna liczba użytkowników Facebooka w czwartym kwartale ubiegłego roku spadła o około milion. Niby to nic w porównaniu do niemal 2 mld wszystkich jego użytkowników, ale z taką sytuacją firma Zuckerberga zetknęła się pierwszy raz w historii.

I co gorsza, są niemałe szanse na to, że takich spadków w przyszłości może być więcej. Zarząd spółki Meta Platforms narzekał bowiem w trakcie konferencji, na której były prezentowane wyniki na rosnącą w siłę konkurencję – w tym np. TikToka. Ostrzegał również, że wpływy Facebooka mogą zmaleć przez wdrożenie przez Apple’a bardziej restrykcyjnych zabezpieczeń chroniących prywatność w iPhonach.

Wyraźnie też mówiono o tym, że Facebook najszybciej traci młodych użytkowników oraz ma na głowie nieprzyjemne publiczne oskarżenia lub audyty związane z jego dużą pozycją na rynku oraz wątpliwościami dotyczącymi ochrony prywatności jego użytkowników.

Czy spadek wartości tak wielkiej spółki jak Meta Platform aż o jedną czwartą oznacza jej nadchodzący upadek? Bez przesady. Za wcześnie na takie wnioski.

Meta Platform ciągle ma gigantyczne przychody i sprzedaż –  firma w czwartym kwartale ubiegłego roku zarobiła 10,3 mld dol. przy sprzedaży na poziomie 33,67 mld dol. To ogromne pieniądze, ale inwestorzy już wiedzą, że Facebook uderzył po raz pierwszy mocno głową w sufit. Jego przyszłość niekoniecznie musi być tylko optymistyczna, zwłaszcza, że wdrażanie nowego pomysłu koncernu, czyli budowy wielkiego Metawersum, idzie na razie dość powoli, a kosztuje – co też widać w raporcie kwartalnym Facebooka – ciężkie miliardy.

Czytaj więcej: Microsoft kupuje Diablo, Call of Duty i Candy Crush. Rekordowa transakcja.
Czytaj więcej: Przełom. Google Meet zaczyna tłumaczyć na żywo z angielskiego.

Podziel się artykułem