Walka z Huawei bardzo kosztowna. Wydatki trzy razy wyższe od planowanych

maszt 5G

Amerykańskie telekomy muszą usunąć rozwiązania Huawei ze swoich sieci. Za to płaci amerykański rząd. Właśnie okazało, że pieniędzy na ten cel potrzeba nawet trzykrotnie więcej niż wcześniej przeznaczył na to Kongres w specjalnej ustawie.

Stany Zjednoczone od kilku walczą z Huawei – Biały Dom, jeszcze za czasów Trumpa, oskarżał firmę o łamanie amerykańskich sankcji na Iran i zbyt bliską współpracę z chińskim rządem.

Wyłączył ją też w praktyce z możliwości sprzedaży na terenie USA rozwiązań do budowy sieci 5G, a nawet poszedł krok jeszcze dalej, nakazując deinstalację urządzeń Huawei już działających u amerykańskich operatorów telekomunikacyjnych.

No i właśnie okazało się, że to usuwanie już działających rozwiązań Huawei będzie nawet trzykrotnie droższe niż pierwotnie zakładano.

Kongres przeznaczył na ten cel około 1,9 mld dol. Te pieniądze mają trafić jako pewna forma odszkodowania do spółek komunikacyjnych, które zdemontowały urządzenia sieciowe Huawei i złożą odpowiedni wniosek w Federalnej Komisji Łączności. Teraz jej szefowa powiedziała przed Kongresem, że napłynęły już 181 wniosków od telekomów na łączną kwotę 5,6 mld dol. i w związku z powyższym prosi Kongres o zwiększenia puli środków na demontaż rozwiązań Huawei.

Tak się zapewne stanie, ale jest to zarazem dowód na to, jak bardzo Huawei był zaangażowany w budowę sieci 5G w USA, zanim nie objęły go amerykańskie sankcje.

Foto: Pixabay/ArtisticOperations.

Czytaj więcej: Huawei P50 Pocket już jest. Stylowy, mały, wydajny i… drogi.
Czytaj więcej: Huawei zrobił przenośny głośnik. Razem z audiofilską firmą Devialet.

Podziel się artykułem