Elektryczne Subaru Solterra. SUV z unikatowym i znanym dobrze układem AWD

subaru solterra

W przyszłym roku do salonów wjedzie pierwszy w pełni elektryczny samochód japońskiej marki. Koncern pokazał światu kilka nieco zamaskowanych zdjęć nowego pojazdu i podał garść szczegółów o nim – w tym jeden bardzo ważny.

Od wielu lat samochody Subaru korzystają z unikatowego i bardzo cenionego przez kierowców napędu S-AWD (Symmetrical All-Wheel Drive). W największym skrócie oznacza on taką konstrukcję samochodu, w którym wszystkie elementy jego układu napędowego są symetrycznie umieszczone względem osi przecinającej wzdłużnie samochód na pół. Ten wynalazek powoduje, że auta Subaru są wyśmienite wyważone, mają nisko położony środek ciężkości, a więc i prowadzi się je wyśmienicie – zarówno w trudnych warunkach na drodze, jak i w sytuacji bardzo dynamicznej jazdy.

Teraz układ S-AWD, będący wyróżnikiem Subaru i powstały w czasach dominacji silników spalinowych, zostanie przeniesiony dla świata elektromobilności.

Na początek zdarzy się to w wypadku SUV-a Subaru Solterra. To pierwszy elektryczny samochód japońskiej marki. Do salonów ma wjechać w przyszłym roku.

Firma podała właśnie kilka informacji o nowej konstrukcji – głównie bardzo ogólnych. Subaru Solterra będzie zatem dość sporym i przestronnym SUV-em, do tego najbardziej zaawansowanym technologicznie spośród wszystkich samochodów Subaru.

Auto będzie zbudowane zgodnie z założenia S-AWD na nowej płycie podłogowej e-Subaru Global Platform skontrowanej specjalnie z myślą o pojazdach elektrycznych.

SUV nie będzie SUV-em tylko z nazwy. W terenie, również dzięki rozwiązaniu S-AWD ma radzić sobie wyśmienicie.

Ma być też samochodem trwałym i na lata – Subaru przypomina, że aż 96 Porc. Subaru wyprodukowanych w ciągu ostatnich 10 lat nadal jeździ po drogach i podobnie zatem ma być z nowym Subaru Solterra.

No i zasadzie to wszystko, co wiadomo o nowym japońskim aucie. Jednak to, plus ujawnione zdjęcia, sugerują, że nadciąga intrygująca motoryzacyjna premiera.

Foto: Subaru.

Czytaj więcej: MAN chce być jak Tesla. Przygotowuje się do produkcji elektrycznych ciężarówek.
Czytaj więcej: Mobilize Limo – elektryczny sedan od Renault. Ale szybko go nie kupimy.

Podziel się artykułem